Pałac Mokrzeszów

Posted by

Mokrzeszów to spora wieś w województwie dolnośląskim, w gminie Świdnica. Przy drodze łączącej Wrocław z Wałbrzychem, na wysokiej skarpie stoi potężny pałac, który spokojnie można też określić mianem zamku. Pałac znany jest też jako szpital kawalerów maltańskich. Cały zespół otoczony jest dużym założeniem parkowym.

Posiadłość ta powstała dla rodu von Gellhorn i została wzniesiona w połowie XIX wieku. Natomiast szpital zakonu kawalerów maltańskich prowincji śląskiej mieścił się w budynku wzniesionym w latach 1860-1880. Zakon jednak przed po jakimś czasie sprzedaje posiadłość kupcowi pochodzenia żydowskiego, który rozsprzedał co cenniejsze wyposażenie i opuszcza obiekt, który stoi potem nieużytkowany.

Tuż przed II wojną światową pałac staje się „Domem Matek” dla kobiet o czystej krwi aryjskiej, które były tu sprowadzane z całych Niemiec. Niedaleko, w Boguszowie mieścił się podobny dom męski i oba obiekty ściśle współpracowały. Efekty tej współpracy, czyli dzieci czystej krwi aryjskiej matki wychowywały do 6 miesięcy, potem im je odbierano i wywożono w głąb III Rzeszy.

Po II wojnie światowej pałac zostaje przeznaczony na koszary wojsk radzieckich, a potem oddany władzom polskim. W latach 50 funkcjonuje tutaj szkoła, a w 1974 roku obiekt przejmuje Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego, który jest właścicielem Mokrzeszowa do dziś. Niestety obiekt dziś jest opuszczony i popada w ruinę, a podziwiać go możemy jedynie zza ogrodzenia.

GPS: 50.8513, 16.36961

Zobacz na pełnej mapie Pałac Mokrzeszów

Dodał: Irek Jozwik

 

 

 

 

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply