Park Narodowy Jasmund

Posted by

Na niemieckiej wyspie Rugia (Rügen) znajduje się największy w niemczech Park Narodowy. Park Narodowy Jasmund (Nationalpark Jasmund), zajmuje teren półwyspu Jasmund w północo-wschodniej części wyspy. Został utworzony 12 września 1990 roku i zajmuje powierzchnię 3003 hektarów. Choć powołany został głównie w celu ochrony pierwotnego lasu bukowego, to dla turysty jego największą atrakcją są potężne kredowe klify. To właśnie te prastare lasy bukowe w 2007 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer wybrzeżem klifowym, to nie lada atrakcja i żeby naprawdę je zobaczyć, to trzeba nastawić się na przeszło 10 kilometrową pieszą wycieczkę. Przy granicy Parku, wytyczono dwa parkingi, z których, licznymi szlakami turystycznymi możemy wyruszyć na podbój okolicy. Z parkingu w wiosce Hagen kursuje do centrum Parku autobus, parking posiada też miejsca postojowe dla kamperów z pełnym węzłem sanitarnym: https://grupabiwakowa.pl/hagen/. To właśnie w tej części Parku skupia się największy ruch turystyczny, a aktywność większości zwiedzających ogranicza się do dojazdu autobusem do Centrum Königsstuhl, zwiedzeniu jego ekspozycji i spacerze na pobliski punkt widokowy (Königsstuhl Kreidefelsen). Centrum Königsstuhl opiszę w osobnym wpisie, wspomnę jedynie, że to duża ekspozycja przyrodniczo multimedialna mająca przybliżyć nam walory Parku. Tak jak wspomniałem, by poznać najpiękniejsze zakątki musimy wybrać się z tego miejsca na długą pieszą wycieczkę wybrzeżem. Nie będzie to nudny spacer, bo widoki białych klifów są niesamowite. Fale Morza Bałtyckiego wypłukują z klifów kredę i woda przybiera w tych miejscach niesamowite barwy. W miejscach gdzie klify najbardziej wżynają się w morze, a sztormowe fale obryzgują pobliskie drzewa, ich gałęzie i konary od rozpuszczonej w wodzie kredy przybierają białą barwę. Długą wycieczkę klifowym wybrzeżem możemy urozmaicić sobie również spacerem brzegiem pod klifami, ale należy pamiętać, że w okresie zimowym zejścia na dół są zamknięte i poruszanie się brzegiem zabronione. Jeżeli wycieczkę chcemy sobie skrócić, to od głównego szlaku klifem odbijają co jakiś czas ścieżki, którymi możemy wrócić na parking. Warto też zobaczyć klify od strony morza, umożliwiają to liczne statki spacerowe wypływające z portu w miasteczku Sassnitz.

GPS:

  • 54.5625, 13.67883

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply