Peştera Urşilor

Posted by

Rumuńska Jaskinia Niedźwiedzia stała się sławna i znana w 1975 roku, kiedy to podczas pozyskiwania marmuru odkryto tu jaskinię i szkielet niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus Spelaeus). Według przeprowadzonych badań 15 tysięcy lat temu jaskinię zamieszkiwało około 140 niedźwiedzi, lecz doszło do zawalenia się jej części, co skutkowało blokadą wyjścia. Zwierzęta z głodu zaczęły wzajemnie się zjadać, aż w końcu pozostały tylko po nich kości i szkielet najsilniejszego osobnika, który w udostępnionej w 1980 roku jaskini pozostawiano w formie eksponatu. Przewodnicy oprowadzający turystów twierdzą, że jest to oryginalny szkielet znaleziony tu w 1975 roku, lecz czy jest to prawda ? Jaskinia Niedźwiedzia położona jest w górach Bihor u stóp płaskowyżu Padis, a trafimy do niej z drogi DN76 Oradea – Deva. Na peryferiach miasteczka Draganesti skręcamy na wschód w kierunku Pietroasa (przy skrzyżowaniu znajdują się tablice informacyjne). Po około siedmiu kilometrach w miejscowości Poienii de Sus skręcamy w prawo kierując się na wieś Magurę, na której końcu znajduje się wejście do groty. Jaskinia ma około półtora kilometra długości i dwa poziomy, z czego do zwiedzania udostępniono tyko półkilometrowy odcinek. Dolny poziom jest częściowo zalany wodą, a ze względu na swoje unikalne walory został objęty ochroną rezerwatową. Udostępniony i oświetlony odcinek jaskini można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem i choć jest tu zachwycająca ilość stalaktytów i stalagmitów mających nawet 50 tys. lat to czasu na ich podziwianie jest niestety niewiele. Wpuszczane są tylko większe grupy turystów prowadzone przez dwóch przewodników. Jeden idzie przodem i zapala oświetlenie na zwiedzanym odcinku oraz opowiada o jaskini, zaś drugi idzie na końcu grupy i wygasza oświetlenie, a także pogania maruderów.Pomimo, iż jaskinie zwiedzamy około 45 min to narzucone tępo jest dość duże, co utrudnia trochę dokładną eksplorację czy fotografowanie. Trasa poprowadzona jest tak, że wchodzimy jednym wejściem a wychodzimy drugim już w innym miejscu. Wybierając się do jaskini musimy pamiętać o cieplejszym ubiorze, gdyż temperatura w jaskini waha się w granicach 10 stopni Celsjusza. Po opuszczeniu groty na zwiedzających czekają liczne stragany z pamiątkami, wyrobami ludowymi, regionalnymi przysmakami i słynną bihorską palinką.

GPS:

  • 46.55379, 22.5695

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply