Piața Mare Sibiu

Posted by

Współrzędne GPS:
45.79673717738272, 24.151219440496707
Kraj / województwo:
Rumunia
Opis atrakcji:

Wielki Plac Sibiu (po niemiecku Großer Ring ) to centralny plac Sibiu istniejący od 1366 roku, wraz z ukończeniem trzeciego pasa fortyfikacji miasta. Maior Circulus vulgariter Kornmargt („Wielki Pierścień, w ludziach targ zbożowy”) jest poświadczony jako taki w dokumencie z 1408 r., W którym wspomniany jest Mathias Baldi. Kupił i wyremontował kamienny dom w tym miejscu od Pipo de Timiș. W innym dokumencie z 1411 roku w tym samym miejscu poświadczona jest sprzedaż murowanego domu przez Mathiasa Tromenauera Mikołajowi Jenkowiczowi za sumę 1000 guldenów.

Jest to największy plac publiczny na starym mieście i był świadkiem działalności gospodarczej kupców z Sybina. Organizowano w nim zebrania obywatelskie, jarmarki, a nawet egzekucje. Johann Sachs von Harteneck , hrabia saski w latach 1691-1703, został ścięty na tym placu w 1703 roku.

Plac został uznany przez UNESCO za zabytek architektury . Znajduje się w nim kilka reprezentacyjnych budynków: Pałac Brukenthala, Kościół Jezuitów, Niebieski Dom z Sybina (Moringer House), Wieża Rady, Dom Hallera, Dom Hechtów, Pałac Fileków, Lutsch House - siedziba FDGR, Dom Weidnera-Reussnera-Czekeliusa.

Na początku komunizmu w Rumunii władze chciały zburzyć średniowieczną zabudowę po północnej stronie Wielkiego Rynku, aby wznieść kilka wieżowców. Zablokowanie tego planu było spowodowane desperacką walką architekta Otto Czekeliusa, jako architekta miejskiego.

Na placu znajduje się Pomnik Gheorghe Lazara oraz tablica pamiątkowa umieszczona na granitowym chodniku upamiętniająca ofiary rewolucji 1989 roku w Sybinie. W przeszłości na placu stał pomnik św. Jana Nepomucena, który w okresie komunizmu został przeniesiony na wewnętrzny dziedziniec kościoła katolickiego na Piata Mare.

Na chodniku, we wschodniej części placu, reprezentowanego przez czerwony kamienny krąg, znajduje się Pomnik Rolanda, postawiony w 1550 r. , rozebrany w połowie XVIII w., prawdopodobnie istniejący wcześniej. Pod pomnikiem Rolanda odbywały się egzekucje śmierci.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply