Przeprawa promowa w Nieszawie

Posted by

Współrzędne GPS:
52.83651642570736, 18.904118694473556
Kraj / województwo:
Polska / Kujawsko-pomorskie
Opis atrakcji:

Przeprawa promowa w Nieszawie to ważny element infrastruktury łączący dwa powiaty: aleksandrowski i lipnowski. Jest to jedna z nielicznych w Polsce jednostek pływających z napędem bocznokołowym, przypominająca parowce z rzeki Missisipi. Przeprawa, będąca atrakcją turystyczną, oferuje nie tylko transport, ale i możliwość organizacji wydarzeń takich jak śluby czy koncerty.

Sezon żeglugowy przeprawy promowej kończy się zwykle w październiku, a w 2023 roku zakończył się wcześniej, 25 października, z powodu prac remontowych na Stopniu Wodnym Włocławek¹. W sezonie prom kursuje codziennie, od poniedziałku do soboty w godzinach 7:00-18:00, a w niedziele od 8:00 do 18:00³.

W 2023 roku radni powiatowi zdecydowali o podwyższeniu cen biletów z powodu rosnących kosztów utrzymania przeprawy, pracowników oraz napraw i części zamiennych do prawidłowego działania jednostki². Roczne utrzymanie przeprawy to około 400 tys. złotych, co wymagało zwiększenia środków w budżecie².

Historia nieszawskiej przeprawy sięga kilku wieków wstecz, kiedy to była częścią starego traktu z Radziejowa przez Osięciny, prowadzącego przez Wisłę na wysokości Przypustu⁶. Przeprawa promowa jest więc nie tylko środkiem tr

TE ED

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply