Pstrąże

Posted by

Pstrąże, to wieś w powiecie bolesławieckim w województwie dolnośląskim. Miejsce to po II wojnie światowej nosiło nazwę Strachów i było owiane tajemnicą, gdyż stacjonowały tam wojska radzieckie. Miejscowość ta była niedostępna dla Polaków i nie widniała na żadnych mapach. Wszystko co tu było, objęto ścisłą tajemnicą, dopiero po 1992 roku, gdy miejsce to opuścili Rosjanie można było się dowiedzieć, że stacjonowały w Pstrążu: 510 samodzielny szkolny pułk czołgów, 8 Orszański pułk czołgów gwardii, 76 Orszański pułk czołgów, 144 pułk zmechanizowany, 255 Wołgogradzko-Korsuński pułk zmechanizowany Gwardii Ponoć istniał tu też skład ładunków jądrowych.

Tereny Pstrąża już dużo wcześniej były zmilitaryzowane. Już od 1901 roku we wsi istniały koszary i zabudowania wojsk niemieckich. Niemcy swoje jednostki miały tu do 10 lutego 1945 roku. Dziś oprócz postkomunistycznych budowli poradzieckich jest jeszcze sporo pamiętających czasy, gdy stacjonowali tu niemieccy żołnierze. Te starsze są murowane z cegły w przeciwieństwie do radzieckich żelbetonowych.

Dziś niestety z dawnych baz pozostały już głównie zgliszcza, trochę obiektów jeszcze istnieje, ale są systematycznie burzone. Tak więc to ostatni gwizdek, dla miłośników takich miejsc, by jeszcze tu coś zobaczyć. Należy jednak pamiętać, że to tereny nadal wojskowe i wstęp jest tam zabroniony, choć nagminnie łamany przez turystów lubiących tego typu atrakcje. Obiektów pilnuje cywilna firma ochroniarska, która tylko przegania z terenu. Legalnie możemy tu dojechać od wsi Buczek.

GPS: 51.443710, 15.564714

Nawiguj: https://goo.gl/maps/4Gecte1AG1KnhmYU7

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Niestety z bloków posowieckich pozostały jedynie sterty gruzu, a i z części poniemieckiej też niewiele.

Leave a Reply