Pustynia Błędowska

Posted by

Na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej znajduje się największy w Polsce obszar lotnych pisków. Pustynia na zachodzie sięga Błędowa, a na wschodzie do Gminy Klucze. Północną granicę stanowi wieś Chechło, a na południu pustynia przechodzi w wielki kompleks leśny. Cały obszar ma powierzchnię około 33 km², w najdłuższym miejscu osiąga 10 km a w najszerszym 4 km. Przez pustynię, ze wschodu na zachód, przepływa Biała Przemsza. Pustynia Błędowska powstała trochę przy udziale ludzi, poprzez wycinkę lasów i rozwoj górnictwa oraz hutnictwa poziom tutejszych wód gruntowych tak się obniżył, że nie mogła się tu rozwinąć żadna roślinność. Od początku XX w. pustynia była wykorzystywana jako poligon wojskowy, i tak jest do dziś, tyle, że obecnie tereny wojskowe zajmują tylko północny skrawek pustyni, reszta została objęta programem ochronnym. Podziwianie pustyni umożliwiają liczne punkty widokowe. Co ciekawe, w ostatnich latach pustynia zaczęła zarastać i by zachować nadal jej charakter, przeprowadzono odkrzaczanie terenu. Jako ciekawostkę warto dodać, że Pustynia Błędowska była planem ekranizacja Faraona Bolesława Prusa.

GPS:

  • 50.3437, 19.5263

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Najbardziej pustynny fragment znajduje się od strony Chechła. Z tego, co czytałam w przeszłości, zanim pustynia zaczęła zarastać., można było tu obserwować zjawiska znane z pustyń świata jak np. fatamorgany.
    Pustynia jest najlepiej zagospodarowana od strony dzielnicy Dąbrowy Górniczej, Błędowa, tam też znajduje się camping. W pobliżu pustyni znajdują się Bagna Błędowskie, gdzie można na żywo zobaczyć min. bobry.

Leave a Reply