Pustynia Kozłowska

Posted by

Współrzędne GPS:
51.430049, 15.656596
Kraj / województwo:
Polska / dolnośląskie
Opis atrakcji:

Pustynia Kozłowska zlokalizowana jest na obszarze Borów Dolnośląskich, w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Znajduje się na wschód od Szprotawy ale już na terenie województwa dolnośląskiego. Są to rozległe piaszczyste wydmy, które powstały w wyniku procesów eolicznych, po ustąpieniu epoki lodowcowej. Do pustyni prowadzą znakowane szlaki turystyczne i wiele dróg leśnych, jednak zamkniętych dla ruchu, więc wybrać się tam musimy pieszo. Możemy to zrobić z parkingu leśnego – 51.453564, 15.608875 lub z Kozłowa. Jako ciekawostkę można dodać, że w czasach „Zimnej Wojny” funkcjonował tu radziecki poligon wojskowy, dzięki któremu pustynia nie zarosła, gdyż wydma była tarczą dla rakiet i pocisków artyleryjskich. Poligon zlikwidowano w 1992 roku, kiedy to wojska radzieckie opuściły tereny Polski.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Ciekawe miejsce warte kilkukilometrowej wędrówki !

    Do opisu dodam, że wokół wydm i w otaczających lasach rozpościerają się wrzosowiska, jakże piękne w okresie kwitnienia.

    Dla tych którzy wolą dotrzeć tam rowerem podpowiem, że najlepiej jechać utwardzoną czarnym szutrem drogą pożarową nr 63 (wsch-zach), aż do skrzyżowania z podobną drogą nr 62 (płn-płd) i kierować się na południe do końca drogi utwardzonej. Kilkadziesiąt metrów na wschód, za drzewami ukarze się pustynia.
    Pieszo ciekawiej idzie się licznymi, piaszczystymi ścieżkami leśnymi.

Leave a Reply