Schloss Gröditz

Posted by

Współrzędne GPS:
51.20622, 14.62488
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Dwór Gröditz w obecnym kształcie został zbudowany w 1738 roku i stoi na skraju stromego północnego zbocza skały we wschodniej części miasta. W ogrodzie zamkowym zlokalizowana jest także stara skocznia narciarska. Prawdopodobnie w XIII i XIV wieku dwór należał do rodu von Porsitz. Ich herb znajduje się na kościele w Gröditz. Następnie przeszedł w ręce rodziny von Klüx. Na początku XV w. majątek przeszedł w ręce spokrewnionej małżeństwem rodziny von Maxen, trwało to aż do wybuchu wojny trzydziestoletniej . Potem następowały kolejne linie rodu von Gersdorffów , którzy posiadali pałac do 1896 roku. W tym roku dwór kupiła go Clara von Krauss (1850–1926), córka drezdeńskiego przemysłowca Gottlieba Traugotta Bienerta, która wyszła za mąż za późniejszego królewskiego saksońskiego generała dywizji Oskara von Kraußa (1835–1915) i który następnie zmarł w 1911 roku, został nobilitowany do szlachty saskiej. Za współwłaściciela uznawano Oskara von Kraußa, majątek nazywał się Las Gröditz-Dubrauer i w 1917 roku miał powierzchnię 380 ha, a siedziba rodziny znajdowała się także w Dreźnie. W 1920 r. przejął go syn Rudolf von Krauss (1872–1940). Siostra Rudolfa, Johanna, była żoną generała dywizji Traugotta von Pfeila i Kleina-Ellgutha.

W 1921 r. zamek częściowo spłonął, w latach 1922–24 został odbudowany przez architekta i konserwatora zamku Bodo Ebhardta i dobudowano altanę. Wdowa po Rudolfie von Kraussa, Gerda Elfriede von Krauss z domu von Zenker, wraz z czwórką dzieci została wywłaszczona w 1945 roku. W budynku mieszkali wówczas uchodźcy, od 1949 r. był szpitalem przeciwgruźliczym, a później filią szpitala specjalistycznego Großschweidnitz. W 2006 roku prabratanek Gerdy von Krauss, Beat (Beatus) von Zenker zu Pommritz, zainicjował fundację. Od kwietnia 2007 roku Förderverein pro Gröditz eV wraz z Beatem von Zenkerem angażują się w konserwację zamku.

dodał; Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply