Schloss Ostrau

Posted by

Współrzędne GPS:
51.61813045042235, 12.011341507581854
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Nazwa miejscowości Ostrau wywodzi się od starołużyckiego Ostrowa, oznaczającego „wyspę”. Przyjmuje się więc, że wyspa uformowana przez szeroką fosę już w czasach osadnictwa słowiańskiego posiadała gród . Pierwsza wzmianka o miejscu pochodzi z dokumentu, w którym margrabia Konrad Wielki podarował kaplicę i cztery kopyta ziemi klasztorowi augustianów na Petersbergu w 1125 roku. Można przypuszczać, że istniała średniowieczna fortyfikacja, jak w 1156 Hogerus von Ostrava, ministeriale margrabiówzostał wezwany. Do 1285 r. rodzina ta mieszkała w Ostrawie. Otton II Ostrawa kazał zbudować kaplicę zamkową w 1237 roku.

W 1288 r. Ostrawa została włączona do sprzedaży posiadłości Wettinów arcybiskupstwu magdeburskiemu przez hrabiów Brehna. W latach aż do 1378 r. biskupi Merseburga wykupywali stopniowo całe państwo Ostrawy. Od 1485 r. znajdował się pod administracją urzędu wettińskiego Delitzsch, ale był od niego przestrzennie oddzielony. Biskupi oddali Ostrawę różnym wasalom, między innymi rodzinom Witzlebenów, von Hoym, von Leipzig. 1540 powierzony biskupZygmunt von Lindenau majątek księcia Henryka Pobożnego. W 1585 roku rodzina von Veltheim nabyła zamek ostrawski z około 700 hektarami ziemi i zamek Weißandt (270 hektarów); W 1751 r. do folwarku przyłączono Gahrendorf (obszar 175 ha). Pozostało to w rękach rodziny do 1945 roku. Veltheimowie przebudowali zamek na czteroskrzydłowy renesansowy zamek z obszernym dziedzińcem. Wyspiarskie położenie zamku na wodzie jest nadal zachowane, z dostępem przez kamienny most.

Podczas wojny trzydziestoletniej zamek był w stanie oprzeć się korpusowi szwedzkiemu generała Hansa Christopha von Königsmarcka oraz wojskom cesarskim generała Gallasa . Otto Ludwig von Veltheim zlecił rozbiórkę starych budynków z 1713 roku i wybudowanie pałacu w stylu francuskiego baroku przez francuskiego architekta Louisa Remy de la Fosse . Jest to jedna z najcenniejszych budowli barokowych w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Klatki schodowe, łukowate sale, ciągi pokoi, sale stiukowe z piecami fajansowymi, nadproża, panneaux i komnaty porcelanowe wypełniały zespół pomieszczeń. W XVIII w. przed zamkiem wybudowano dom urzędników państwowych, do którego z obu stron przylegają dolne skrzydła o różnej konstrukcji. Ze względu na uwarunkowania położenia wyspy i wcześniejszą zabudowę struktura zespołu wydaje się nieco dziwna, główny dziedziniec otwiera się bocznymi skrzydłami do tyłu na półkole wyspy pałacowej, którą niegdyś zaprojektowano jako ogród reprezentacyjny . Park rozciąga się poza wyspę pałacową w osi skrzydła bocznego; pierwotnie również ogród barokowy, został przebudowany na angielski ogród krajobrazowy przez górnika Franza von Veltheim. Kiedyś otworzył perspektywy na ten tematKlasztor Petersberg. Staw młyński został przekształcony w jezioro z wyspami, pod starymi drzewami stoją pamiątkowe kamienie z fontannami i napisami. Przy mostowym wjeździe na Wyspę Zamkową znajdowała się wysoka brama z dwoma bocznymi portalami pieszymi; potężne bramy, w paski w rodzinnych barwach, udzielały lub blokowały dostęp. Z muru zwieńczonego wolutą z herbem, do którego przylegał nieistniejący budynek folwarczny, pozostał tylko kikut z jednym z portali dla pieszych.

Po drugiej wojnie światowej Veltheim zostało wywłaszczone. Część zasobów bibliotecznych i kulturalnych została wywieziona na Uniwersytet Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze, skonfiskowana lub zrabowana przez sowieckich sił okupacyjnych. Obraz Marsdena Hartleya Leuchtturm z kolekcji Veltheima wisiał w Moritzburg (Hall) od 1954 roku. Trafiły tam także portrety przodków i barokowe piece kaflowe z Ostrawy. Płócienne tapety ze scenami myśliwskimi autorstwa Johanna Eliasa Ridingera z Sali Ogrodowej trafiły wraz z ramami do pałacu Friedrichsfelde w Berlinie, podobnie jak inne barokowe okładziny ścienne. Eksploatowany od 1946 do 1953 rokuErich Menner Instytut Biologii Praktycznej na Zamku Ostrawskim. Później zamek służył jako szkoła z internatem. Kaplica ołtarza grobowego jako część kościoła przetrwała ten okres w zasadzie bez uszczerbku. W 1990 r. pochowano tam urnę Hansa Hasso von Veltheim. Zamek jest obecnie użytkowany przez szkołę podstawową, klub młodzieżowy oraz Stowarzyszenie Zamek w Ostrawie. Ze średniowiecznej budowli oprócz fundamentów donżonu zachowała się jedynie fosa.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply