Silosy kombinatu chemicznego „Alfred Nobel” – DAG Krzystkowice

Posted by

Współrzędne GPS:
51.799173, 15.183149
Kraj / województwo:
Polska / lubuskie
Opis atrakcji:
Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice to pozostałości niemieckiej fabryki amunicji. Ruiny kompleksu znajdują się w lesie w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego i zajmują około 35 km². Część terenu jest niedostępna z powodu przejęcia przez jednostkę wojskową, oraz zakład karny w pobliskim Krzywańcu, a część z zachowaniem ostrożności można zwiedzać. Fabryka powstała prawdopodobnie w 1939 roku jako filia koncernu IG Farben. Jej profil produkcji jest nie do końca znany z powodu braku dokumentacji, więc istnieje wiele hipotez co do przeznaczenia obiektu.

Na bardzo ściśle strzeżonym terenie zakładu znajdowały się bloki mieszkalne, kasyna, własna straż pożarna i sieć kolejowa z licznymi rampami przeładunkowymi. Istniała tu też filia obozu koncentracyjnego Gross Rosen, którego więźniowie stanowili dużą część siły roboczej fabryki. Duże wrażenie robią tu ogromne silosy, niektóre pokryte kilkumetrową warstwą ziemi. Połączone są one ze sobą betonowym kanałem, rozgałęziającym się w system zbiorników pośrednich. W instalacjach zbiorników pozostały jeszcze śladowe ilości kwasu azotowego który wykorzystywany był do produkcji np nitrogliceryny.

Zobacz na pełnej mapie Silosy kombinatu chemicznego „Alfred Nobel” – DAG Krzystkowice

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply