Skalny Klasztor Aładża

Posted by

Współrzędne GPS:
43.277997, 28.015239
Kraj / województwo:
Bułgaria / Warna
Opis atrakcji:
Klasztor Świętej Trójcy Aladzha położony jest w przepięknej okolicy 14 km na północ od Warny, w pobliżu kurortu Złote Piaski oraz w centralnej części parku przyrody Złote Piaski. Nie ma wiarygodnych danych historycznych o pochodzeniu klasztoru, ale wiadomo, że w X-XII wieku już istniał.

Klasztor Aladzha jest jednym z nielicznych klasztorów skalnych w Bułgarii, w którym można wyraźnie rozróżnić poszczególne pokoje o różnych funkcjach. Teren klasztoru jest wykuty na dwóch poziomach w prawie 40-metrowej wapiennej skale. Na pierwszym poziomie znajduje się kościół klasztorny, cele klasztorne, jadalnia, kuchnia, mały kościółek cmentarny, krypta (kostnica) oraz budynki gospodarcze. Drugi poziom to naturalna nisza skalna, na wschodnim krańcu której znajduje się kaplica klasztorna.

600 - 700 m na zachód od klasztoru znajduje się grupa jaskiń zwanych Katakumbami. Znaleziona tam ceramika, monety oraz graffiti na ścianach świadczą o tym, że Katakumby były zamieszkane w okresie wczesnego chrześcijaństwa. Po upadku Bułgarii pod panowaniem osmańskim pod koniec XIV wieku, klasztor Aladża stopniowo popadał w ruinę i prawdopodobnie został opuszczony w XV lub XVI wieku.

Dziś klasztor Aładża jest popularną atrakcją turystyczną, którą odwiedzają tysiące turystów. Piękna przyroda wokół w połączeniu z zabytkami historycznymi i chrześcijańskimi sprawiają, że jest to wspaniałe miejsce dla turystyki kulturalnej, pielgrzymkowej i ekologicznej. Od 2009 roku w klasztorze Aladża realizowany jest wyjątkowy spektakl audiowizualny „Legends of Aladzha Monastery”, który jest nową atrakcją turystyczną dla gości.

Zobacz na pełnej mapie Skalny Klasztor Aładża

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply