Skansen w Sanoku

Posted by

Największą atrakcją Sanoka, oraz Bieszczadów jest niewątpliwie tutejszy Park Etnograficzny. Jest on największy pod względem ilości obiektów w Polsce i jeden z większych pod względem wielkości. Na obszarze 38 ha zgromadzono ponad 100 obiektów podzielonych na sektory etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) polsko-ukraińskiego pogranicza i wschodniej części polskich Karpat wraz z Podkarpaciem. Znajdziemy tu stare, drewniane wiejskie chaty, dwory, cerkwie, kościoły, warsztaty rzemieślnicze i inne konstrukcje z tego regionu. Najnowszym sektorem skansenu jest Rynek Galicyjski, który w odróżnieniu do innych miejsc w skansenie „żyje”. Możemy tu zakupić pieczywo w piekarni, zajrzeć do zegarmistrza, fotografa i wielu innych zakładów usługowych oraz sklepików. W innych sektorach jeśli chcemy zobaczyć większość wnętrz zabytkowych obiektów, to musimy wykupić usługę przewodnicką, bo część z nich jest zamknięta i tylko do niektórych możemy zerknąć przez kratę. Skansen czynny jest cały rok i warto go odwiedzić też zimą, gdy wiejskie chaty kryte strzechą przykrywa biała „pierzyna”. Najładniej jednak prezentuje się późną wiosną i latem, kiedy to kwitną wszystkie kwiaty, sadzone specjalnie w przydomowych ogródkach. Parking pod skansenem jest płatny, ale po drugiej stronie Sanu, koło żelaznego mostu mamy też duży darmowy parking, na którym można też przenocować: https://grupabiwakowa.pl/sanok-skansen/

GPS:

  • 49.57422, 22.20766

Nawiguj: https://goo.gl/maps/36wpp6X76k32

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply