Skansen w Sanoku

Posted by Admin
No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Największą atrakcją Sanoka, oraz Bieszczadów jest niewątpliwie tutejszy Park Etnograficzny. Jest on największy pod względem ilości obiektów w Polsce i jeden z większych pod względem wielkości. Na obszarze 38 ha zgromadzono ponad 100 obiektów podzielonych na sektory etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) polsko-ukraińskiego pogranicza i wschodniej części polskich Karpat wraz z Podkarpaciem. Znajdziemy tu stare, drewniane wiejskie chaty, dwory, cerkwie, kościoły, warsztaty rzemieślnicze i inne konstrukcje z tego regionu. Najnowszym sektorem skansenu jest Rynek Galicyjski, który w odróżnieniu do innych miejsc w skansenie „żyje”. Możemy tu zakupić pieczywo w piekarni, zajrzeć do zegarmistrza, fotografa i wielu innych zakładów usługowych oraz sklepików. W innych sektorach jeśli chcemy zobaczyć większość wnętrz zabytkowych obiektów, to musimy wykupić usługę przewodnicką, bo część z nich jest zamknięta i tylko do niektórych możemy zerknąć przez kratę. Skansen czynny jest cały rok i warto go odwiedzić też zimą, gdy wiejskie chaty kryte strzechą przykrywa biała „pierzyna”. Najładniej jednak prezentuje się późną wiosną i latem, kiedy to kwitną wszystkie kwiaty, sadzone specjalnie w przydomowych ogródkach. Parking pod skansenem jest płatny, ale po drugiej stronie Sanu, koło żelaznego mostu mamy też duży darmowy parking, na którym można też przenocować: https://grupabiwakowa.pl/sanok-skansen/

GPS:

  • 49.57422, 22.20766

Nawiguj: https://goo.gl/maps/36wpp6X76k32

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply