Stanowiska artyleryjskie Caesar dział 406 mm baterii Schleswig-Holstein

Posted by

Współrzędne GPS:
54.625869, 18.799708
Kraj / województwo:
Polska / pomorskie
Opis atrakcji:
Stanowiska niemieckiej baterii kalibru 16, zwanej na Helu jako Schleswig-Holstein są zabytkiem militarnym klasy światowej. Działa tego kalibru są największymi na świecie na stanowiskach lądowych. Pierwotnie działa 406 mm miały być montowane na niemieckich pancernikach, ale porzucono ten plan i całość środków na budowę U-Botów. Wtedy postanowiono wyprodukowane już działa ulokować w fortecach obrony wybrzeża. Masa kompletnej wieży wynosiła 1452 tony. Polska w okresie międzywojennym rozważała instalację podobnych dział na wybrzeżu, ale specjaliści wojskowi uważali, że posadowienie tak ciężkiej wieży armatniej na helskim, piaszczystym i podmokłym gruncie jest niemożliwe. Niemcom jak widać się to udało.

Obecnie na terenie stanowiska Caesar nie ma już dział, ale można zobaczyć podstawę, na której było ono posadowione. Helskie Muzeum Obrony Wybrzeża urządziło tu strzelnicę bojową. Można tu postrzelać amunicją ostrą z prawdziwej historycznej. Broń jest dostępna pod opieką profesjonalnego instruktora i nie jest wymagane posiadanie pozwolenia na broń. Strzelnica otwarta jest od 25 czerwca do 10 września w godzinach otwarcia muzeum.

Zobacz na pełnej mapie Stanowiska artyleryjskie Caesar dział 406 mm baterii Schleswig-Holstein

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply