Suszenie grzybów na biwaku

Posted by

Często biwakując gdzieś w lesie przy okazji nazbieramy grzybów. Małą ilość można od razu wrzucić na patelnię i udusić lub dodać do jajecznicy. Jednak gdy zbiory są pokaźne to trzeba je jakoś obrobić. Spodziewając się grzybobrania można zabrać niezbędne rzeczy by je np zamarnować w słoiki. Jak to zrobić w warunkach biwakowych już opisałem – https://grupabiwakowa.pl/marynowane-grzybki-biwakowe

Jednak pozostaje problem z dużymi osobnikami, które nie bardzo nadają się w słoiki, lub też z małymi jak nie mamy ze sobą słoików i octu. Pozostaje wtedy suszenie. Posiadacze pojazdów z ogrzewaniem postojowym nie będą mieli z tym problemu. Nie posiadając ogrzewania szanse na wysuszenie grzybów na biwaku są znikome. Nawet jak w dzień podsuszymy grzyby na słońcu, to w nocy nabiorą z powrotem wilgoci i po kilku dniach się popsują.

Najwygodniej grzyby wysuszymy mając piecyk gazowy, wtedy wystarczy nawlec pokrojone grzyby na grubą nić i powiesić nad piecykiem. Często piecyk umiejscowiony jest pod szafą, wtedy szafa jest też idealną suszarnią dla wianków z grzybów. Przetestowaliśmy to, mając kiedyś przyczepę z piecykiem gazowym.

A co jak mamy Webasto? Wtedy możemy zrobić sobie suszarnie z pudełka kartonowego, które można łatwo złożyć. W dolnej części pudełka wycinamy otwór w miejscu pasującym do nawiewu Webasta. Grzyby nawlekamy w wianki i na patyczkach, lub szpatułkach do szaszłyków wieszamy w pudełku. Górę pudełka częściowo przysłaniamy, by za szybko ciepłe powietrze go nie opuściło, ale też by miało swobodny odpływ.

Czy to suszymy nad piecykiem, czy w pudełku, warto też wykorzystać słoneczną pogodę o ile taka się trafi. Możemy wtedy grzyby podsuszyć na słońcu, najlepiej umieścić je wtedy na ciemnej powierzchni.

Jeżeli noce są chłodne, a ogrzewanie działa intensywnie, grzyby mamy już na drugi dzień wysuszone. Jeżeli noce są ciepłe, i ogrzewanie działa na minimalnych ustawieniach, należy założyć, że grzyby będziemy suszyć dwie noce.

Dodał: Irek Jozwik

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply