Syrop z pędów sosny

Posted by

Dzisiaj coś dla zdrowotności, rewelacyjny syrop na kaszel z pędów młodej sosny. Przepis biwakowy, bo na przełomie kwietnia i maja warto sobie zaplanować biwak gdzieś przy sosnowym młodniku. Dobrze, żeby miejsce zbiorów było ekologicznie czyste, z dala od szutrowych dróg osadzających kurz na drzewach. Do naszych zbiorów wystarczy zabrać na biwak kilka 5 l butelek po wodzie mineralnej i parę kilo cukru, w zależności ile chcemy zrobić syropu. Nam z 2 butli 5 litrowych zapełnionych pędami i cukrem do 3/4 pojemności wyszły dwa litry syropu. Pędy najlepiej zbierać z młodych sosen, ale nie ogołacajmy całych drzew, tylko po trochu z każdego. Warto robić to w rękawiczkach, bo pędy są bardzo klejące. Po zbiorach siadamy sobie wygodnie w fotelu biwakowym, otwieramy piwo i przez dziurkę w butelce wkładamy pędy przesypując co jakiś czas cukrem, większe pędy przecinamy na kilka części. Ja na 3/4 takiej 5 litrowej butli wsypuję 1,5 kg cukru. Po powrocie do domu nasze zbiory odkładamy na parapet nasłonecznionego okna i czekamy około 2 tygodni, aż pędy puszczą sok. Gdy już to nastąpi odcedzamy nasz syrop do większego naczynia i jeżeli mamy małe dzieci to odlewamy małą buteleczkę syropu, a resztę zaprawiamy spirytusem lub palinką w ilości wg uznania. My na dwa litry syropu wlewamy szklankę mocnej palinki. Po dodaniu alkoholu i wymieszaniu przelewamy nasz syrop w butelki i odstawiamy do ciemnego miejsca.

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać ty swój przepis ? Zaprezentuj go na Grupie Biwakowej a pojawi się i tutaj – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/

Wszystkie zdjęcia, oraz przepisy na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply