Templerkapelle – Mücheln

Posted by

Współrzędne GPS:
51.575862733620234, 11.827739757976126
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Kaplica templariuszy w Müchel, dzielnicy miasta Wettin-Löbejün w powiecie Saale, to gotycka kaplica zakonu templariuszy zbudowana w drugiej połowie XIII wieku. Dziś jest to jedno z nielicznych zachowanych świadectw budowy templariuszy w Niemczech.

Dzięki wielowiekowemu świeckiemu użytkowaniu kaplicy (m.in. jako magazyn i stodoła) zachowała się ona w pierwotnej architekturze. Po tym, jak miasto Wettin stało się właścicielem Gut Mücheln, w latach 1946 i 1956 z wahaniem przeprowadzono zabezpieczenia kaplicy. Po wpisaniu kaplicy na listę zabytków dzielnicy Halle , co nastąpiło dopiero w 1984 roku, opracowano koncepcję konserwacji zabytków. Prace są zasadniczo zakończone, tak że kaplica jest obecnie regularnie wykorzystywana jako przestrzeń koncertów i wystaw.


Kaplica Templariuszy to wczesnogotycki bezwieżowy kościół halowy, zbudowany prawdopodobnie w latach 1260-1280, ma powierzchnię 6 na 14,5 metra. Stale żebrowana, dwuprzęsłowa konstrukcja nie ma dokładnej orientacji wschód-zachód.

Wszystkie kamienie tego prawie dziesięciometrowego budynku składają się z bloków piaskowca. Siedem dużych okien zdobią maswerki trójliściowe. Dach dwuspadowy zakończony jest ceglanymi szczytami. W ścianę chóru wmurowany jest zbiornik na wodę z okresu budowy . Do jednonawowego kościoła prowadzi wejście od strony południowej pod krużgankiem. Na ścianie zachodniej przejście do kamiennych spiralnych schodów prowadzących na galerię i poddasze. Wieża schodowa jest zintegrowana z murem.

Pozostałości malowideł na tynku jednego z ciosów, w tym wybitnej jakości lico, pochodzą prawdopodobnie z czasów budowy kaplicy. Z galerii na ścianie północno-zachodniej widoczny jest herb hrabiów Brehna, trzy czerwone liście na białym tle.

Na poddaszu urządzona jest izba pamięci.

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply