Teplické skály

Posted by

Położone w czeskiej części Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina) w pobliżu miasta Teplice nad Metują Teplické skály, to jedna z największych atrakcji górskich naszych południowych sąsiadów. Jest to po Adrszpaskich Skałach najbardziej popularne skale miasto w Czechach. Adršpašsko-teplické skály należą do rezerwatu przyrody o nazwie „Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály”. Skalne labirynty wraz z całym masywem zbudowane są z górnokredowych piaskowców ciosowych, leżących prawie poziomo. Teplické skalní město położone jest w południowej części masywu i zajmuje powierzchnię ok. 1800 ha. Na turystów czeka tu 6 kilometrowa, okrężna znakowana trasa, na której przebycie trzeba sobie zarezerwować około 6 godzin. Najbardziej znaną tutaj skałą jest Skalna Korona, która jest zarazem logiem skalnego miasta, oprócz niej znajdziemy inne ciekawe nazwy jak: Wykałaczka Karkonosza, Odyniec i Pies, Wieża Strażnicza, Głowę Konia, Topór Rzeźniczy, Kaptur Kata i wiele innych, które poznacie wędrując tutejszymi labiryntami. Najbardziej mrocznym i najzimniejszym miejscem Teplickich skał jest Sybir, skały są tu tak wysokie i blisko siebie, że nie dociera tu prawie słońce. Panująca tu wilgoć sprzyja rosnącym tu mchom i paprocią.Wstęp do Teplickiego Skalnego Miasta jest płatny, Adršpašské, jak i Teplické skalý są połączone szlakiem turystycznym i bilet pozwala na zwiedzenie obu atrakcji na raz, ale jest to już wyzwanie dla bardziej wytrwałych wędrowców. Mniej wprawni turyści Adrszpaskie Skały mogą zwiedzić podczas następnej wycieczki. Obie atrakcje są bardzo popularne również wśród polskich turystów, bo znajdują się kilka kilometrów od naszej południowej granicy. Wybierają się w to miejsce w gorącym sezonie turystycznym należy się liczyć z kolejkami i tłumami turystów. Współrzędne GPS wskazują wejście do Teplické skal.

GPS:

  • 50.59482, 16.14732

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply