Terezín – miasto twierdza

Posted by

Współrzędne GPS:
50.511606, 14.150061
Kraj / województwo:
Czechy / Ústecký kraj
Opis atrakcji:
Terezín to miasto i twierdza w Czechach, w kraju usteckim, nad rzeką Ochrza, na południowy wschód od Litomierzyc. Założone pod koniec XVIII wieku jako twierdza wojskowa, jest dziś znane przede wszystkim jako tragiczny symbol cierpienia dziesiątek tysięcy niewinnych ludzi. W czasie II wojny światowej służył jako obóz internowania ludności żydowskiej i stał się przystankiem przesiadkowym w drodze do obozów zagłady.

Budowa twierdzy Terezín została rozpoczęta w roku 1790 na rozkaz cesarza Austrii, Józefa II. Terezin nigdy nie był oblegany, a po zawarciu w 1879 roku tajnego układu pomiędzy Austrią a Prusami, Terezín stracił znaczenie strategiczne. Po zajęciu Czechosłowacji przez Hitlera, naziści odkryli Małą Twierdzę i założyli tam policyjne więzienie. Od 1941 r. Utworzono tu getto , do którego stopniowo deportowano obywateli pochodzenia żydowskiego.

W Terezínie możecie zobaczyć także system fortyfikacji z podziemnymi korytarzami , których łączna długość wynosiła 29 km. Wzniesiono tu Pomnik Tereziński, a Miejsce Pamięci Terezínskiej specjalizuje się w przechowywaniu dokumentów dotyczących historii nazistowskich obiektów represyjnych w Czechach. W Małej Twierdzy znajdziemy stałą wystawę poświęconą historii więzienia politycznego. W 1991 roku otwarto tu Muzeum Getta, mieści się ono w budynku dawnej szkoły terezińskiej, natomiast w dawnych koszarach magdeburskich, można zobaczyć dawne krematorium na cmentarzu żydowskim.

Zobacz na pełnej mapie Terezín – miasto twierdza

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply