Transfagarasan

Posted by

Jedną z najbardziej znanych tras w Europie jest droga DN7C położona w rumuńskich Fogaraszach nazywana trasą trasfogaraską. Przecina ona najwyższe pasmo rumuńskich Karpat – Góry Fogaraskie. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 2034 m n.p.m. i przebija się tunelem na drugą stronę grani. Ustępuje ona tylko słynnej Transalpinie w Górach Parang. Droga ta łączy Siedmiogród z Wołoszczyzną i była niegdyś chlubą Nicolae Ceausescu. To z jego polecenia rozpoczęto w roku 1970 budowę przeprawy przecinającej Karpaty. Przedsięwzięcie trwało do 1974 roku i pochłonęło wiele ofiar, głównie żołnierzy, wykorzystywanych przy budowie. Droga przejezdna jest tylko w okresie letnio jesiennym, oficjalnie trasa otwierana jest na koniec czerwca, a zamykana jesienią w zależności od pierwszych większych opadów śniegu, informują o tym tablice ustawione przy drodze zarówno od północy jak i południa. Popularność trasy jest tak duża, że w wakacyjne weekendy tworzą się na niej korki, więc jak chcemy się nią nacieszyć to lepiej unikać tych okresów. Na przejazd trasy lepiej wybrać się z pełnym zbiornikiem na odcinku prawie 100 km nie uświadczymy stacji paliw, a kilkudziesięcio kilometrowy podjazd serpentynami robi spore spustoszenie w zbiorniku. W najwyższym punkcie trasy znajdziemy duże polodowcowe jeziorko Balea, kilka schronisk i kramy z regionalnym jadłem i pamiątkami. Jednak to miejsce opiszę w osobnym artykule. Północną część trasy można również podziwiać z wagonika kolejki linowej, która z nastaniem śniegów jest jedyną opcją dostania się na górę. Więcej o trasie : http://karpaty.travel.pl/trasa-transfogaraska-transfagarasan/

GPS:

  • 45.60917, 24.61538

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

Leave a Reply