Uskok tektoniczny Kaleto

Posted by

Współrzędne GPS:
43.237906, 24.016625
Kraj / województwo:
Bułgaria / Plewen
Opis atrakcji:
W Bułgarii, w Masywie Starej Płaniny, na wschód od miasta Wraca znajduje się bardzo ciekawe miejsce. Koło wioski Reselets możemy zobaczyć około 750 metrowy uskok tektoniczny, przez który poprowadzono ścieżkę edukacyjną. Wiedzie ona przez potężny kanion, uformowany 40 milionów lat temu, otoczony wysokimi skalnym ścianami. Nie powstał on jak większość podobnych zjawisk w wyniku długotrwałej erozji, ale w wyniku przesuwania się płyt tektonicznych.

Widać tu masywne bloki skalne, które się oderwały od zboczy i runęły w głęboki wąwóz. Trudno sobie wyobrazić jakie siły musiały to spowodować. Jeden z takich bloków wielkości budynku, przewrócony tworzy trójkątną skalną bramę. Jak głosi tutejsza legenda, skała pękła z żalu po pięknej dziewczynie, która się z niej wolała rzucić niż przyjąć wiarę islamską. Na całym obszarze uskoku doliczono się około 400 jaskiń, w jednej z nich znaleziono skamieniałości dinozaurów.

Ścieżka do uskoku tektonicznego rozpoczyna się na polanie z niewielkim stawem, wiatą turystyczną i źródłem (43.237305, 24.012899). Latem działa tu sezonowy bar. Kiedy na nią wejdziemy, pnie się ona niezbyt stromo w górę i po kilkudziesięciu metrach się rozwidla. Bardziej wydeptana jest w lewo, ale warto odbić też w prawo, by sobaczyć ogromny zacieniony wąwóz, cały porośnięty bluszczem. Miejsce jest niesamowite, gdyby nie wydeptana przez środek ścieżka, można by pomyśleć, że to jakieś dziewicze miejsce, gdzie nie stanęła nigdy ludzka stopa. Po zobaczeniu tego miejsca trzeba się wrócić do głównej ścieżki, która zaprowadzi nas do głównego uskoku.

Zobacz na pełnej mapie Uskok tektoniczny Kaleto

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply