Varaždin

Posted by

Varaždin, to pierwsze ciekawe miasto, które napotkamy w Chorwacji jadąc z Polski. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, nad rzeką Drawa, 81 km na północ od Zagrzebia. Wszystkim pewnie wtedy śpieszy się na wybrzeże, ale i tu warto się zatrzymać na krótki spacer i zwiedzić starą barokową część miasta. Myślę, że 2 – 3 godziny starczą by poznać najbardziej ciekawe zabytki miasta. Najciekawszym obiektem jest chyba XVI wieczna twierdza Stari Grad a dosyć duży rynek zdobi ratusz z 1553 r., uważany za jeden z najstarszych w Europie. W Varaždin znajdziemy też Galerię Sztuki w XVII wiecznym pałacu, Franjevački Trg, kościół franciszkański św. Jana Chrzciciela z XVIII-wiecznymi freskami, katedrę Wniebowzięcia NMP z 1646 r., Trg kralja Tomislava, dom Jaccominta – stary sklep cukierniczy oraz Muzeum Entomologiczne. Tyle zabytków miasto zawdzięcza swojej długiej historii, która sięga aż czasów rzymskich, kiedy postawiono tu osadę Garestine. Jednak pierwsze wiarygodne zapiski o mieście pochodzą z połowy XII wieku. Dzięki lokalizacji przy szlaku łączącym Węgry z Morzem Adriatyckim, Varaždin szybko się rozwijał, a w latach 1756-1776 był nawet stolicą Chorwacji. Dopiero pożar, który strawił miasto pod koniec XVIII, spowodował przeniesienie stolicy do Zagrzebia. W sezonie turystycznym miasto organizuje liczne imprezy kulturalne jak Wieczory Barokowe czy filmowe. Przed podrożą na wybrzeże warto na miejskim targowisku zrobić zakupy, kupimy tu świeżutkie owoce, warzywa oraz nabiał dużo taniej niż nad Adriatykiem.

GPS:

  • 46.30866, 16.33594

Nawiguj: https://goo.gl/maps/XmrS9ytAGZp

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply