Wąwóz Râmeţului

Posted by

Wąwóz Râmeţ położony jest w środkowowschodniej części gór Trascău, na wysokości 1189 m n.p.m. Najwygodniej do niego dojechać od miejscowości Teius, leżącej przy drodze DN 1 Turda – Alba Iulia. Prawie do samego celu prowadzi wyremontowana asfaltowa droga, gorsza nawierzchnia jest tylko na odcinku 4 km, już przed samym wąwozem. Cheile Râmeţului jest jednym z piękniejszych wąwozów w Rumunii i objęty został ochroną rezerwatową. Od zwiedzających wymaga trochę poświęcenia i rozwagi. Przewodniki zalecają by eksplorować go w porze suchej, gdyż poziom wody w przepływającym przez niego potoku Geoagiu potrafi w krótkim czasie podnieść się nawet o dwa metry. Wysoka woda może nam uniemożliwić odwrót, gdy zaleje zainstalowane urządzenia asekuracyjne, zamontowane na trasie. Atrakcję tę możemy przejść na dwa sposoby, a mianowicie szlakiem niebieskich krzyży dnem wąwozu lub niebieskich trójkątów górą. Idąc dnem szlak na początku jest dosyć łatwy, ukazując nam co chwile coraz to nowe kaskady i kipiele. Gdy miniemy jaskinię zaczynają się schody, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dalsza podróż odbywa się po metalowych stopniach, wkutych w pionową ścianę wąwozu i w błędzie jest ten kto myśli, że to już wszystkie niespodzianki na trasie. Po pokonaniu ostrych ścian, dojdziemy do miejsca zwieńczonego wielką skalną bramą (pozostałości dawnej jaskini), a widok tego miejsca jest naprawdę imponujący. Bramę miniemy lewą stroną by po chwili znowu wędrować po metalowych prętach, zamocowanych w pionowej skale. Następną przeszkodą jest miejsce zwane piecem, zaś wąwóz w tym miejscu jest bardzo wąski o ścianach zaokrąglonych w kształcie cyfry zero. Niezbyt przemyślane pomoce asekuracyjne w tym miejscu powodują, że czasami dalej musimy ten odcinek pokonać dosyć głęboką wodą, sięgającą do pasa. Dla tych, którzy boją się zimnej wody pozostaje tylko wariant górny.

GPS:

  • 46.29332, 23.477

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply