Wilno

Posted by

Wilno, stolica Litwy, to miasto w krajach bałtyckich, które jest najbardziej bliskie sercom Polkaów. Położone nad Wilią i u ujścia Wilejki, jest najważniejszym ośrodkiem kulturalno przemysłowym na Litwie. Pod względem ilości mieszkańców jest największym miastem w krajach bałtyckich. To też największe skupisko Polonii w tym kraju, przez wieki było miastem wielonarodowym i wielokulturowym. W wielu miejscach możemy przeczytać, że tutejsza starówka jest największa w Europie, a jej cenny zespół obiektów zabytkowych w 1994 r., wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2009 Wilno było Europejską Stolicą Kultury. Po przeczytaniu takich rekomendacji, kiedy zawitaliśmy pierwszy raz do Wilna, poczuliśmy się lekko rozczarowani. Owszem tutejsze stare miasto robi wrażenie, jest ogromne ale też bardzo zaniedbane. Wystarczy skręcić z utartych turystycznych szlaków w boczne uliczki i zakamarki by się przekonać, że przed Wilnem jeszcze wiele lat dopieszczania i rewitalizacji starego miasta. Oczywiście nie oznacza to, że Wilno można pominąć na naszej trasie, miasto aż kipi zabytkami – ponad 40 kościołów rzymskokatolickich, 20 cerkwi prawosławnych, 3 synagogi żydowskie, kienesa karaimska, cerkiew staroobrzędowców a nawet nie istniejący już dziś meczet, sprawiają, że Wilno jest też wielkim ośrodkiem religijnym. Dla Polaków najcenniejszy miejsce jest oczywiście sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej i słynny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, wiszący w Ostrej Bramie. To wszystko sprawia, że miasto bardziej wypełnione jest pielgrzymkami niż turystami. Ci pierwsi, głównie z Polski niestety zachowują się mało turystycznie, trochę tak jak by to był rok 1922 i byli by u „siebie”. W restauracjach są burżujami, a kelnerów traktują z wielką wyższością pokazując kto tu jest panem, na ulicach jest podobnie, drą się i przepychają, by zaraz potem w ciszy, z różańcem w ręku, na kolanach po schodach pielgrzymować do cudownego obrazu. Na tym koniec narzekania. Wszystkich zabytków Wilna nie sposób w tak krótkiej notce wymienić, więc odsyłam do przewodników, które bez problemu zakupimy przed wyjazdem w Kraju. Dodam tylko, że warto wejść lub wjechać kolejką na wzgórze zamkowe. Z zamku co prawda za wiele nie zostało, ale z góry, z widokowej baszty rozpościera się panorama na całe miasto. Widać tu również nowoczesne centrum Wina z biurowcami i szklanym drapaczami chmur.

GPS:

  • 54.68198, 25.28908

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply