Zamek w Borsh

Posted by

Zamek w Borsh (Kalaja e Borshit, Kalaja e Sopotit), Albania

GPS: 40.069966, 19.856066

Ruiny twierdzy na wzgórzu, z których rozciągają się wspaniałe widoki zarówno na morze (plażę w Borsh) jak i na góry w przeciwnym kierunku.

Początki umocnień na tym wzgórzu sięgają czasów antycznych – fortyfikacje służyły m.in. Grekom, Bizantyjczykom, Wenecjanom czy Turkom. W obrębie twierdzy znajduje się dość charakterystyczny meczet pochodzący z XVIII wieku (Mosque of Hajji Bendo).

Dojazd drogą kamienisto-szutrową (skręt z głównej drogi w pobliżu charakterystycznej restauracji Ujëvara). Droga dojazdowa momentami dość stroma – dojazd samochodem z napędem tylko na przednią oś dla niewprawnych kierowców może wydawać się kłopotliwy, oczywiście Albańczycy jeżdżą tam zwykłymi osobówkami bez problemów). Przy szutrówce kilka bunkrów. Samochód trzeba zostawić na niewielkim parkingu na rozstaju dróg – ostatnie 650 m krętym (ale wygodnym) chodnikiem w górę należy pokonać pieszo.

Dodał: Zbigniew Dziok

Zobacz na pełnej mapie Zamek w Borsh

 

 

 

 

 

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply