Băile Herculane

Posted by

Położone w Rumunii, w dolinie rzeki Cerny, pomiędzy masywami gór Cernei i Mehedinți znajdziemy piękne uzdrowisko Băile Herculane, czyli Łaźnie Herkulesa. Miejsce to docenili już plemiona Daków, a Rzymianie dali początek uzdrowisku. Bije tu kilkanaście źródeł wody mineralnej i termalnej. Băile Herculane po tureckiej okupacji zostało zniszczone i opuszczone, dopiero w 1852 roku, pod panowaniem austriackim uzdrowisko wskrzeszono i zostało nawet okrzyknięte najpiękniejszym uzdrowiskiem na kontynencie. Uzdrowisko w czasach reżimu komunistycznego zostało trochę oszpecone betonowymi hotelami i budynkami typowymi dla tego okresu, na szczęście nie budowano ich w historycznej części miejscowości. Po upadku komunizmu uzdrowisko popadło w ruinę, piękne zabytkowe łaźnie i inne budynki zaczęły niszczeć. Na szczęście obecnie Băile Herculane znowu się dźwiga z upadku i widać, że powoli piękna uzdrowiskowa zabudowa wraca do swojej świetności. Na kuracjuszy czeka tu 16 źródeł niskoradioaktywnych, siarczanych i chlorkowych wód wykorzystuje się w leczeniu chorób i zaburzeń narządów ruchu, systemu nerwowego, układu trawiennego i schorzeń ginekologicznych. Wody termalne w wielu miejscach są tu ogólnie dostępne za darmo, po prostu spływają do potoku. Nie zdziwcie się więc jak zobaczycie tu ludzi siedzących nad brzegiem rzeki, w sztucznych nieckach wypełnionych gorącą wodą. Băile Herculane może też być świetną bazą wypadową w Dolinę Cerny, gdzie na turystów czeka ogrom atrakcji, w tym Șapte izvoare herculane – 7 naturalnych źródeł termalnych, które już opisywaliśmy – https://grupabiwakowa.pl/sapte-izvoare-herculane , inne atrakcje w okolicy najszybciej znajdziecie na naszej bałkańskiej mapie atrakcji turystycznych.

GPS:

  • 44.88831, 22.42376

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Now2NzpyieM2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply