Balcón de Europa

Posted by

GPS 36.743821, -3.875453

Lokacja: Hiszpania, Andaluzja, Nerja

Data pobytu: Listopad 2017

Balkon Europy to bardzo widowiskowy punkt widokowy w andaluzyjskiej miejscowości Nerja. Brukowany plac znajduje się na szczycie klifu który wychodzi na kilkadziesiąt metrów wgłąb morza śródziemnego, dzięki czemu mamy z niego piękny widok na hiszpańskie wybrzeże w obu kierunkach. W miejscu dzisiejszego placu kiedyś znajdowała się forteca obronna La Batería, jednak została ona zdobyta i zniszczona przez Brytyjczyków w 1882 roku. Ledwie 2 lata później rejon ten nawiedziło potężne trzęsienie ziemi doszczętnie niszcząc pozostałości fortecy. Hiszpański król Alfons XII odwiedził te tereny rok później, w 1885 roku, i zachwycony niesamowitym widokiem z klifu nazwał to miejsce Balkonem Europy, z jego inicjatywy uprzątnięto ruiny, wybrukowano teren i tym sposobem powstał jeden z najbardziej ikonicznych punktów widokowych południowej Hiszpanii. W dniu dzisiejszym nie widać już niemal żadnych pozostałości po tych wydarzeniach, jedynie kilka zabytkowych armat przypomina o dawnej funkcji obronnej, zamiast tego otrzymujemy urokliwy plac z niesamowitymi widokami jak i dużo urokliwych knajpek w jego pobliżu.

Wstęp na punkt widokowy jest wolny i bezpłatny, gorzej natomiast z dojazdem do niego jak i z miejscem parkingowym. Duża część pobliskich uliczek jest okresowo zamykana i zmieniana w deptaki lub ruch na nich zostaje ograniczony tylko dla mieszkańców i dostaw. Układ zmienia się raz za razem, wszędzie wiszą tymczasowe znaki drogowe, nawigacja jak i Google Maps są często nieaktualne, uliczki są wąskie, w większości jednokierunkowe i tworzą istny labirynt. Na dodatek miejsc parkingowych na starym mieście jest niewiele, parkingi są płatne i drogie lub zarezerwowane tylko dla hotelowych gości. Z tego powodu auto najlepiej zostawić trochę dalej w centrum miasta, blisko Plaza Cantarero i głównej drogi N-340, na północ między bloczkami mieszkalnymi mamy bardzo dużo darmowych miejsc parkingowych (choć nadal jest wąsko). Większe auto można natomiast zostawić trochę dalej na parkingach pod dużymi supermarketami. Zostawiwszy już auto do Balkonu Europy dojdziemy pieszo w 15-30 minut.

Nawiguj: https://goo.gl/maps/QiASNid6jDkzBvsc9

Dodał: Piotr Kielar

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply