Bimbrownicy z Brateiu

Posted by

Może nie do końca bimbrownicy, a producenci bimbrowników, zwanymi u nas alembikami. Brateiu, to niewielka wioska w rumuńskim Siedmiogrodzie, kiedyś zamieszkana głównie przez Sasów. Gdy ci po upadku komuny w Rumunii mogli wrócić do Niemiec, to masowo to uczynili, a saskie wioski w Transylwanii na dużą skalę się wyludniły. Opuszczone domostwa zajęli szybko Romowie. Jedni doprowadzili je do ruiny, nie dbając o nie, utrzymując się z kradzieży i żebractwa. Jednak te w Brateiu zasiedlili ci „prawdziwi” Cyganie, trudniący się rzemiosłem i żyjący ze sprzedaży swoich produktów. Romowie Brateiu wyspecjalizowali się w wyrobach z miedzi, a głównie w produkcji Alembików. Ich wyroby ręcznie produkowane znane są w całej Rumunii, bo wiadomo że w każdej wiosce pędzi się tu na dużą skalę palinkę, czy jak kto woli cujkę, czyli mocną śliwowicę ze śliwek lub gruszek. Ich kunszt doceniono także w Europie i spora część wyrobów sprzedawana jest na zachód. Mamy do wyboru bimbrowniki malutkie, do użytku domowego dla smakoszy i potężne kotły dla „hurtowników”. Niestety ceny w Brateiu, też są zachodnie, choć do póki nie zorientują się, że mają do czynienia z obcokrajowcem to ceny są przystępne, w lejach, jednak gdy tylko zauważą, że klient to nie Rumun, to cena nie rośnie, tylko zamienia się końcówka z RON na EUR. Cyganie swoje wyroby prezentują na wjeździe do wioski od strony miasta Mediaş. Na odcinku kilku kilometrów, oprócz bimbrowników możemy nabyć inne wyroby z miedzi, a także różne ciekawe starocie. Ciężko to wszystko sfotografować, bo jak to cyganie za wszystko chcą kasę, ale kilka fotek udało się zrobić, podczas nieudanych negocjacji.

GPS:

  • 46.17122, 24.4142

Nawiguj: https://goo.gl/maps/cfW39fy7KD92

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply