Brașov

Braszów jest jednym z najpiękniejszych miast Transylwanii, a zarazem i całej Rumunii. Miasto położone jest malowniczo w Kotlinie Braszowskiej i otoczone jest wysokimi masywami Karpat Południowych. Tereny te zostały w XII wieku zasiedlone przez saskich kolonistów ściągniętych tu przez władcę Królestwa Węgier. Początek miastu dał też zakon krzyżacki, który w 1211 roku wzniósł tu warownię, lecz 44 lata później został wypędzony stąd przez króla Węgier. Najgorsza data w historii miasta to rok 1689 rok, kiedy to wielki pożar strawił prawie całkowicie miasto, a jego odbudowa trwała kilka dziesięcioleci. Kolejna ważna data w historii miasta i Rumunii to rok 1920, kiedy to na mocy Traktatu w Trianon tereny te powracają do Rumunii. Jako ciekawostkę można dodać, że przez jakiś czas, w czasach reżimu komunistycznego miasto nosiło nazwę Orașul Stalin, czyli Miasto Stalina. Urodził się tu też polski malarz, rysownik i grafik, profesor i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Teodor Axentowicz. Oczywiście Braszów może się poszczycić ogromem zabytków, które dokładniej przybliżę w osobnych wpisach, a tu wymienię tylko kilka najważniejszych. Przede wszystkim mamy tu do zwiedzenia piękne stare miasto z uroczym ratuszem, którego początki sięgają 1410 roku. Jednak wizytówką i symbolem miasta jest Biserica Neagră, czyli Czarny Kościół z lat 1382–1477. Oprócz historycznej zabudowy i pięknych kamieniczek warto też zobaczyć Cerkiew św. Mikołaja z XIV w., Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z 1895 r., Strada Sforii najwęższą ulicę w Rumunii, Dom Hirschera z lat 1541-1547 pełniący rolę domu targowego, zachowaną część murów miejskich z basztami i wieżami miejskimi. Miasto możemy podziwiać też ze wzgórza Tâmpa, na które wywiezie nas kolej linowa i gdzie znajdziemy tarasy widokowe na miasto.

GPS:

  • 45.64165, 25.59004

Nawiguj: https://goo.gl/maps/8kMDnmcp9592

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Więcej przewodników i map
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply