Bunkry koło Skrzynek

Posted by

W województwie łódzkim, nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego, w lesie obok wis Skrzynki znajdują się tajemnicze bunkry z II wojny światowej. Budowle te nie widnieją na mapach turystycznych, więc prawie nikt tu nie zagląda, a miejsce to znają jedynie miłośnicy wojennych fortyfikacji. Nieduże schrony bierne typu 102V należały do kwatery Anlage Mitte i miały być bunkrami pomocniczymi dla schronów kolejowych w Konewce i Jeleniu i bunkrów linii Pilicy. W pobliskiej Spale mieściło też dowództwo Oberost. Schrony w Skrzynakch miały być wykorzystywane przez dowództwo wojsk lądowych OKH.

Niestety front wojenny po ataku na Związek Radziecki przesuwał się tak szybko, że bunkry w Skrzynkach nie zostały nigdy wykorzystane przez wojska niemieckie. Kwatera wojsk lądowych OKH nie została umieszczona tu, lecz w Wofschanze koło Kętrzyna, a obiekty Anlage Mitte koło Tomaszowa stały się zbędne. Po wojnie bunkry zostały wysadzone w powietrze, lecz nie przez wojska radzieckie i polskie wyzwalające te tereny, lecz przez fabrykę materiałów wybuchowych w Niewiadowie. Nie produkowała ona wtedy jednak przyczepek campingowych lecz właśnie materiały wybuchowe, które testowała na bunkrach koło Skrzynek. W wyniku tych testów trzy bunkry są całkowicie zniszczone a w miarę dobrym stanie zachował się tylko jeden schron.

GPS: 51.59319, 19.98049

Nawiguj: https://goo.gl/maps/9AUR9HEbDt12

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply