Cadillac Piłsudskiego w Łazienkach Królewskich

Posted by

Współrzędne GPS:
52.2136978435608, 21.02742657613512
Kraj / województwo:
Polska / Mazowieckie
Opis atrakcji:

Waży trzy tony, jest wysoki na 1,98 m i zamówiono go specjalnie z myślą o marszałku Józefie Piłsudskim. Cadillac 355D. Był opancerzony, a jego nadwozie zostało specjalnie podwyższone, żeby schorowany Marszałek wsiadając nie musiał się schylać.

Marszałek korzystał z niego krótko, do swojej śmierci 12 maja 1935 r. Przez pewien czas oddano go do dyspozycji żony Marszałka. Później wożono nim zagranicznych gości polskiego rządu i Prezydenta RP Ignacego Mościckiego W czasie wojny w 1939 r. wraz z generałem brygady Wacławem Stachiewiczem, Szefem Sztabu Głównego Wojska Polskiego Cadillac przekroczył granicę z Rumunią. Pozostawał tutaj przez okres trwania II wojny światowej.

Do Polski sprowadzono go ponownie w 1946 r. i przekazano Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. Zdewastowany przez funkcjonariuszy UB przekazany został w 1965 r. Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej. Z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podjęto się prac rekonstrukcyjnych pojazdu. Od 2014 r samochód można podziwiać w Łazienkach Królewskich przy wejściu znajdującym się przy Belwederze.

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply