Cerkiew greckokatolicka w Komańczy

Posted by

Położona w Bieszczadach, na granicy z Beskidem Niskim Komańcza to jedna z niewielu wielowyznaniowych wsi. Aż trudno uwierzyć, że w tak małej miejscowości współistnieją ze sobą aż cztery wyznania: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół greckokatolicki, Kościół rzymskokatolicki i zbór Świadków Jehowy. Przed II wojną mieszkała tu też duża społeczność żydowska.

Cerkiew prawosławna jest już opisana w naszym serwisie – https://grupabiwakowa.pl/cerkiew-prawoslawna-w-komanczy, więc dziś zobaczmy greckokatolicką cerkiew Opieki Matki Boskiej. Była to pierwsza greckokatolicka cerkiew zbudowana i konsekrowana w powojennej Polsce i wiąże się z nią ciekawa historia. Komunistyczne władze długo nie chciały zgodzić się na budowę nowej świątyni, lecz w końcu wydano zgodę na przeniesienie tu jakieś starej nieużywanej cerkwi z innego miejsca.

Zdecydowano więc przenieść tu zniszczoną, drewnianą cerkiew z 1802 roku, ze wsi Dudyńce z okolic Sanoka, jednak zastosowano pewien fortel. Podmurówkę pod przenoszoną cerkiew wykonano bardzo wysoką i w ten sposób zyskano tak naprawdę murowaną cerkiew. Na niej posadowiono wierna kopia drewnianej cerkwi ze wsi Dudyńce, gdyż oryginał był w bardzo złym stanie i tak przechytrzono władze PRL. Świątynia została ostatecznie wybudowana w 1988 roku. Parafia skupia obecnie około 80 rodzin, głównie z Komańczy.

GPS: https://goo.gl/maps/zgdWS9UzZ5CEctJy6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply