Cerkiew w Baligrodzie

Posted by

Bieszczady przyzwyczaiły nas, że większość zachowanych cerkwi jest wybudowana z drewna, ale jest też kilka wyjątków, jednym z nich jest świątynia w Baligrodzie. Greckokatolicka Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej została wybudowana w 1829 roku w miejscu swojej drewnianej poprzedniczki z 1761 r. Po II wojnie światowej, po Akcji Wisła, cerkiew podzieliła los innych tego typu budowli w Bieszczadach, zamieniono ją na magazyn, choć wiele innych nie miało tyle szczęścia i zostały spalone lub wyburzone. Budynek, gdy już przestał być wykorzystywany jako magazyn zaczął popadać w ruinę. Po upadku komunizmu, władze gminy szukała instytucji, lub inwestora prywatnego, który podjął by się remontu świątyni, niestety bez skutku. W 2000 roku na skutek silnych wiatrów kopuła cerkwi odchyliła się o blisko 1,5 metra i groziła zawaleniem. Dopiero w roku 2003 pojawił się pomysł i powstało Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Cerkwi, powołane przez Mirona Michajłyszyna, greckokatolickiego kapelana Wojska Polskiego. Rozpoczęto zbiórki i koncerty charytatywne, udało się wtedy zebrać pieniądze na zabezpieczenie kopuły i drobne remonty. Dopiero w 2009 roku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację i prace przy świątyni nabrały tępa. Obecnie baligrodzka cerkiew prezentuje się całkiem dobrze, ale nadal prowadzone są prace renowacyjne i potrzebne jest wsparcie. Gdyby ktoś chciał wspomóc stowarzyszenie to może się skontaktować z księdzem dr Mironem Michaliszynem, pod numerem telefonu: 502 854 581.

GPS:

  • 49.33587, 22.28733

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply