Cerkiew w Bereżnicy Wyżnej

Posted by

W mało znanej bieszczadzkiej wiosce, Bereżnicy Wyżnej znajdziemy niewielką drewnianą cerkiewkę, którą wybudowano z fundacji Mikołaja Krajewskiego w 1830 lub 1839 roku. Wybudował ją cieśla Jan Knatkowski w miejscu wcześniejszej z 1515 roku. Jest ona konstrukcji zrębowej z babińcem niewyodrębnionym z bryły budowli. Cerkiew posiada czterospadowy, jednokalenicowy dach obecnie kryty blachą. Świątynia należała do parafii greckokatolickiej w Żernicy Wyżnej i została odnowiona w 1902 roku. W czasie akcji „Wisła” została przejęta przez wojsko na potrzeby kwaterunkowe, a w 1961 roku zamkną ją Urząd do Spraw Wyznań w Rzeszowie. Od 1970 roku zamieniona na kościół rzymskokatolicki. Jeszcze do lat 70. XX wieku w cerkwi znajdował się fragment XVII-wiecznego ikonostasu z poprzedniej cerkwi, obecny ikonostas wraz z ikonami pochodzi z XIX wieku, choć brak w nim kilku prazdników, skradzionych w latach 80. XX wieku. Stojąca na przodzie świątyni pochodzi z 1830 a dzwon z 1868 roku.

GPS:

  • 49.35378, 22.36344

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ENR4P9Bo2B32

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

3 komentarze

  1. Z tego co ja się orientuję to nazwa Bereźnica obowiązywała w latach 1981–2010 Wcześniej była Bereżnica i od 2010 roku powrócono do tej nazwy.

  2. Irku, chodzi mi o dwa razy wymienioną w tytule i tekście nazwę BREŻNICA, zapewne literówka. Co do wymiany ź na ż masz oczywiście rację. Pozdrawiam

Leave a Reply