Cerkiew w Kulasznem

Posted by

Kulaszne, to niewielka wioska w Bieszczadach, na granicy z Beskidem Niskim, nad rzeką Osława. Pierwszą cerkiew w wiosce datowana jest na XVI wiek. Kolejna, jaka tu powstała pochodziła z 1761 roku. Ostatnią, drewnianą cerkwią greckokatolicką p.w. Michała Archanioła była zbudowana początku XX wieku cerkiew trójdzielna, lecz w 1974 roku strawił ją pożar. W jej miejsce postawiono nową, już murowaną świątynię, przy której zachowano specyfikę architektury cerkiewnej. Konsekracja cerkwi p.w. Michała Archanioła odbyła się 15 lipca 2006 roku. Tak więc nie jest to obiekt zabytkowy, ale warto się tu zatrzymać z dwóch innych powodów, mamy tu piękną panoramę na Beskid Niski, Bieszczady i dolinę Osławy. Natomiast na tutejszym cmentarzu znajdziemy nagrobek słynnego bieszczadzkiego artysty rzeźbiarza Andrzeja Wasielewskiego, znanego bardziej jako Jędrek Połonina. Jego charakterystyczny grób wieńczy krzyż z końskich podków. Jako że należał do grona tzw „zakapiorów bieszczadzkich” w zwyczaju jest pozostawienie na nagrobku butelki piwa zamiast znicza. W starej części cmentarza znajdziemy też kilka starych zabytkowych nagrobków. Na przeciw, po drugiej stronie szosy, która wije się tu serpentynami znajdziemy niewielki asfaltowy parking, na którym możemy zabiwakować, jest już w naszej bazie – https://grupabiwakowa.pl/kulaszne

GPS:

  • 49.41101, 22.15818

Nawiguj: https://goo.gl/maps/7jAk2rd3qv22

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply