Chocianów

Posted by

Chocianów, to niewielkie miasto w powiecie polkowickim, w województwie dolnośląskim. Miasto leży na skraju Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, w krainie Borów Dolnośląskich. Będąc w okolicy, lub przejeżdżając przez miejscowość, warto się w niej na chwilę zatrzymać, gdyż zachował się tu zabytkowy urbanistyczny, z pierwszej połowy XVIII wieku.

Ozdobą tutejszego rynku oprócz ciekawych i odrestaurowanych kamieniczek jest kościół pomocniczy pw. św. Józefa Oblubieńca, z 1865 r. Jest to obiekt klasycystyczny z renesansowymi elementami wystroju, którego najstarszym elementem jest chrzcielnica pochodząca ze starszej świątyni, datowana na 1585 rok. Tutejszy ratusz zbudowano w 1899 roku, zaraz po tym jak Chocianów odzyskał prawa miejskie. Bardzo stary jest też tutejszy cmentarz, znajdziemy tu nagrobki z at 1731–1945. Natomiast najciekawszym zabytkiem jest tu zespół pałacowy, z lat 1728–1732, który już opisaliśmy wcześniej – https://grupabiwakowa.pl/palac-w-chocianowie.

Na koniec warto dodać, że Chocianów powstał już w 1297 roku wokół tutejszego zamku, wybudowanego przez księcia Bolka Surowego. W XIX wieku powstał tu przemysł hutniczy i odlewniczy, a w okresie II wojny światowej Niemcy urządzili tu obóz pracy, będący filią Groß-Rosen, obsługujący fabrykę silników lotniczych działającą na terenie huty. Jedna z fabryk, Fabryka Urządzeń Mechanicznych CHOFUM działa tu do dziś.

GPS: 51.418390, 15.901664

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Z1bfahagTNaxrBQf6

Dodał: Irek Jozwik

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply