Cmentarz ewangelicki we wsi Szeszupka

Posted by
Współrzędne GPS:
54.227631, 22.831053
Kraj / województwo:
Polska / podlaskie
Opis atrakcji:

Podlasie kiedyś było wielokulturowe, mieszkali tu prawosławni, katolicy, ewangelicy, żydzi i staroobrzędowcy. Dziś już tych kultur i wyznań jest mniej, ale nadal to ciekawy region pod tym względem. We wsi Wodziłki możemy podziwiać molennę staroobrzędowców, a tuż obok w we wsi Szeszupka stary ewangelicki cmentarz.

Ewangelicy pochodzenia niemieckiego przybyli tu jako koloniści w drugiej połowie XVII wieku. Opuścili te ziemie w czasie II wojny światowej wraz z wycofującą się na zachód armią hitlerowską w 1944 roku. Dziś na tutejszym cmentarzu można odnaleźć kilka nagrobków z XIX w, lecz większość jest zniszczona i słabo zachowana, gdyż cmentarz był zdewastowany i przez lata popadał w ruinę. Dopiero niedawno uporządkowano nekropolie. Otacza ją kamienny murek, a tuż obok przebiega ścieżka poznawcza „U źródeł Szeszupy” o długości 6 km z Malesowizna do Łopuchowa.

Galeria:
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply