Cueva de Nerja

Posted by

Jaskinie Nerja to kompleks jaskiń znajdujących się kilka kilometrów od miasta Nerja, choć same jaskinie znajdują się już na terenie pobliskiego miasteczka Maro. Ze speleologicznego punktu widzenia jest to jedna z największych atrakcji Hiszpanii, a dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze znajdujące się tu formacje skalne są dość unikatowe, zwłaszcza ze względu na swoją wielkość (największe w Hiszpanii stalaktyty). Po drugie sale w jaskiniach są bardzo duże i rozległe, można wręcz powiedzieć, że olbrzymie. Po trzecie charakteryzują się niezwykłą akustyką i czasami wykorzystywane są jako sale koncertowe, warto więc sprawdzić przed planowanym wyjazdem czy w bliskim terminie nie ma jakiegoś koncertu i ewentualnie spróbować zarezerwować bilet. Po czwarte w jaskini odkryto neandertalskie malowidła jak i szkielet, o ile malowidła nie są udostępnione dla zwiedzających (dla ich zabezpieczenia nie mogą być zbyt często oświetlane), to szkielet jest wystawiony w szklanej gablocie. Po piąte zaś (i dla mnie najważniejsze), w jaskini znajduje się największa na świecie kolumna/stalagnat jaką do tej pory odkryto. I robi niesamowicie kolosalne wrażenie. Jest olbrzymia, w przekroju 13 na 7 metrów i ponad 30 metrów wysokości, można ją obejść ze wszystkich stron i na różnej wysokości i dla niej samej warto Cueva de Nerja odwiedzić.

Zwiedzanie odbywa się w grupach, które wpuszczane są co pół godziny, a bilet kosztuje 12 EUR. Warto tutaj dotrzeć jak najwcześniej, najlepiej przed pierwszym zwiedzaniem (9:30), bo atrakcja jest bardzo popularna, a w pierwszej grupie mamy największe szanse na brak tłumów. Kiedy my zwiedzaliśmy jaskinię to w pierwszej grupie było ledwo 12 osób, jednak gdy wyszliśmy to na pobliskim parkingu stało już kilka autokarów i wiele aut osobowych, a następne wchodzące grupy były już bardzo liczne. Zwiedzanie całej jaskini zajmuje około półtorej godziny.

Do jaskiń najlepiej dojechać zjeżdżając z autostrady A7 na wysokości Maro, lub połączyć wizytę ze zwiedzaniem samego Nerja, w tym wypadku dojeżdżamy ok 5km z centrum miasta. Pod jaskiniami dostępny jest bardzo duży parking, więc z miejscem postojowym nie powinno być problemu.

GPS 36.762003, -3.845394

Nawiguj: https://goo.gl/maps/FuEtnuDJctiwvqNZ8

Lokacja: Hiszpania, Andaluzja, Nerja

Data pobytu: Listopad 2017

Dodał: Piotr Kielar

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.


Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply