Densuş cerkiew pw. św. Mikołaja

Posted by

W Górach Poiana Ruscă, w pobliżu miasta Haţeg, warto odwiedzić dwie wioski, które kryją piękne, kamienne, stare cerkwie. Pierwsza znajduje się w Strei – https://grupabiwakowa.pl/biserica-veche-strei/ na trasie Hunedoara – Haţeg, druga natomiast w Densuș i położona jest na północ od drogi Haţeg – Caransebeș. Dojazd do Densuș jest dobrze oznakowany tablicami, więc nie powinniśmy mieć z tym problemu, a najprościej jest odbić na północny zachód w miejscowości Totești. Przed świątynią znajdziemy parking, jak również tablice informacyjne o obiekcie.

Cerkiew pw. św. Mikołaja to jedna z najstarszych tego typu budowli w Transylwanii. Trzynastowieczną cerkiew zbudowano na wzór romańskiego kościółka, a do budowy użyto materiałów pochodzących z pobliskiego Ulpia Traiana (Sarmizegeutusa), która była dawną stolicą rzymskiej prowincji Dacji. Nawet mało wprawne oko zauważy, że okrągłe okna wykonane są z rzymskich rur kanalizacyjnych, mury kryją elementy kolumn i kamienne płyty, z pod których „wychodzą” łacińskie inskrypcje.

Budowla ma 30 m długości, 8 m szerokości i 18 m wysokości. Wewnątrz zachwyt wzbudzają stare freski datowane na XV w. Również i tutaj wszechobecne są rzymskie pamiątki, jak choćby ołtarz wykonany z płyty nagrobnej, z której usunięto tylko inskrypcje. Niestety wewnątrz nie można filmować i fotografować, pilnuje tego mnich, który sprzedaje tu dewocjonalia. Cerkiew w Densuș pretenduje też do wpisania jej na Światową Listę UNESCO. Do Densuș warto też zajechać po zmierzchu, gdyż świątynia jest ładnie oświetlona.

GPS:

  • 45.58247, 22.80538

Nawiguj: https://goo.gl/maps/qaVCcecZViN2

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply