Dobšinská ľadová jaskyňa

Posted by

Dobszyńska Jaskinia Lodowa położona jest w Słowackim Raju i jest jedną największych jaskiń lodowych w Europie. Stanowi ona część ogromnego systemu Jaskini Strateńskiej, który z długością blisko 23 tysięcy metrów jest najdłuższym systemem jaskiniowym Słowacji. Warstwa lodu miejscami przekracza tu 25 m, co czyni ją, wyłączając obszary alpejskie, najbardziej lodową jaskinią Europy. Wejście do niej znajduje się w północno-zachodnich zboczach szczytu Duča na wysokości 969 m n.p.m., a więc od parkingu czeka nas trochę marszu pod górę. W sumie 130 m przewyższenia, krętą ścieżką z osady Dobšinská ľadová jaskyňa. Unikalny wygląd jaskini i jej walory spowodowały, że została ona wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Jaskinia została odkryta przez inżyniera górniczego E. Ruffini, miało to miejsce w 1870 roku. Dwanaście lat później jaskinia zyskała oświetlenie elektryczne i została udostępniona do zwiedzania. Pierwotnie grota była połączona z dzisiejszą Jaskinią Strateńską, ale gdy część korytarza się zapadła, jaskinie straciły połączenie i właśnie po tym wydarzeniu Dobszyńska zaczęła ulegać procesowi zlodowacenia. Lód utrzymuje się w jaskini dzięki jej szczególnemu ukształtowaniu, opada ona ostro w głąb ziemi, gdzie utrzymuje się bardzo zimne powietrze nie przekraczające latem 0 stopni. W dawnych czasach, kiedy Dobszyńska Jaskinia Lodowa nie była jeszcze chroniona urządzano w niej letnie lodowisko, a nawet koncerty muzyczne. Dopiero od 1964 r. jaskinia została objęta ochroną rezerwatową Dolina Stratená – Ľadová jaskyňa. Wtedy też ograniczono długość trasy turystycznej do pętli 495 metrowej. Zwiedzanie Dobszyńskiej Jaskini Lodowej trwa około 40 min, plus 20 minut trzeba doliczyć na dojście z parkingu. Jaskinia nie jest czynna w okresie zimowym. Opłata za bilet nie uprawnia do fotografowania i filmowania, jeżeli chcemy jaskinię uwiecznić, musimy wykupić dodatkowe pozwolenie. Nie jest ono tanie, ale zakaz bez wykupionego pozwolenia jest ostro egzekwowany, po wykupieniu otrzymujemy stosowną naklejkę którą przyklejamy na ubraniu i możemy do woli fotografować. Przy wyjściu naklejkę trzeba zwrócić, więc odpada jej wielokrotne użycie. Na dole przy ścieżce do jaskini znajdziemy kilka dużych parkingów, ale wszystkie są płatne.

GPS:

  • 48.87466, 20.30288

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply