Dwór w Baczkach

Posted by

Dwór w Baczkach powstał w XVIII. Właścicielami była rodzina Starzeńskich (inne źródła podają rodzinę Rozwadowskich) z połowy XVIII wieku. Dwór do dnia dzisiejszego zmienił wielu właścicieli. W latach 80- tych XX wieku oraz przed II Wojną Światową pełnił rolę pensjonatu domowego. Przed dworem znajduje się murowany, XVII wieczny lamus. Legenda głosi, że w czasie prześladowań religijnych mieściła się w nim tajna kaplica ariańska, później loża masońska. Lamus z dworem miał być połączony tajemnym korytarzem, do którego wejście do dziś pozostaje zagadką. Dowodem jego istnienia jest pas ziemi, na którym nie rosną drzewa a krety nie robią kopców. Śladem obecności masonów we dworze jest pięcioramienna gwiazda umieszczona na żelaznym wejściu drzwi wejściowych.

Park o powierzchni 8 ha ukształtował podobno Roland Mique, twórca między innymi „wioski wersalskiej” dla królowej Francji Marii Antoniny. Najciekawszą częścią XVIII-wiecznego parku krajobrazowego jest 200-letnia aleja grabowa, uznana za pomnik przyrody.

Brama od głównej ulicy jest zamknięta ale wejść można od wschodniej strony przez lasek. Na posesji spotkałem właściciela/zarządcę, który pozwolił obejrzeć dwór. Szczególnie urodziwy jesienią. Polecam.

GPS: 52.533951, 21.773105

Nawiguj: https://goo.gl/maps/g2F4LTAQnsFTSFwu7

dodał: Krzysztof Skaryszewski

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply