Église Saints-Pierre-et-Paul Eguisheim

Posted by

Współrzędne GPS:
48.042287898831326, 7.305433459682834
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

Z kościoła romańskiego, przebudowanego w stylu gotyckim w 1220 r., pozostała jedynie dzwonnica z dachem siodłowym. Składa się z 4 pięter, w dolnej części posiada elementy romańskie, natomiast w górnej części ażurowe z dwoma ostrołukowymi oknami.
Nawę pierwotnego kościoła rozebrano w 1807 r. i zastąpiono obecną, obszerną nawą zbudowaną w stylu „stodoły” w latach 1808 i 1809.

Wewnątrz podziwiać można wspaniałą kruchtę starego kościoła. W portalu dominuje wspaniały tympanon przedstawiający Chrystusa w majestacie błogosławiącego ziemię w otoczeniu świętych Piotra i Pawła. Poniższa scena przedstawia przypowieść o pannach mądrych i pannach głupich.

W portalu znajduje się także polichromowana drewniana rzeźba zwana „Dziewicą Otwarcia”. Otwiera się dwoma liśćmi ozdobionymi aniołem. Dzieło to z XIII-XIV wieku jest jedynym tego typu przykładem w Alzacji, obok dzieła z Kaysersberg.

dodał; Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply