Wapienniki Złoty Stok

Posted by

Współrzędne GPS:
50.44479887058266, 16.884950179572208
Kraj / województwo:
Polska
Opis atrakcji:

Tradycja wapiennictwa w Złotym Stoku sięga XVI w. Szczyt swej działalności produkcja wapiennicza w Złotym Stoku osiągnęła w XIX w. uzyskując czołową pozycję na Śląsku pod względem ilości wytwarzanego wapna. W czasie gdy wapienniki wykupiła holenderska księżna Marianna Orańska i w okresie jej panowania, w Złotym Stoku wypalano wapno służące między innymi do budowy pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. W 1946 r.rozpoczęto próby uruchomienia pieców do wypalania wapna, jednak zakończyły się one niepowodzeniem. Obecnie odrestaurowany zespół wapienników to jedna z atrakcji turystycznych Złotego Stoku.

Zwiedzanie bezpłatne, z tarasu widok na okolicę, można podjechać bezpośrednio pod atrakcję, albo lepiej przejść się z parkingiu Kopalni Złota i po drodze obejrzeć wapienniki, które nie zostały odrestaurowane. (zdjęcie 5)

dodał KasiaSz

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply