Ferrata HZS Martinské Hole

Posted by

Słowacka Ferrata HZS Martinské Hole zapewne nie zrobi wrażenia na kimś bardziej doświadczonym w tego typu wspinaczce, ale jest to bardzo dobre miejsce na rozpoczęcie przygody z ferratami. Przynajmniej dla nas świetnie się w tej roli sprawdziło, więc polecamy.

Całość wycieczki zajmie nam około 5-6 godzin. Startujemy z parkingu w pobliżu Martina, można tu także przenocować. GPS: 49.080730, 18.872345

Zanim dotrzemy do ferraty czeka nas około 1,5 godzinny spacer malowniczym wąwozem wzdłuż strumienia. Podejście jest dość łagodne i ciekawe – kilka razy przekraczamy potok wąskimi kładkami, po drodze napotykamy też kilka wagoników pozostałych po funkcjonującej tu kiedyś kopalni i tablice informacyjne. Samo przejście ferraty zajmuje około godziny, trasa jest dość łatwa, obejmuje fragmenty o trudności od A do C (przy skali od A do G). Do wyboru są dwa warianty – jeśli pójdziemy w lewo, ominiemy najtrudniejsze kawałki. Na pewno przydatna jest uprząż, lonża i rękawiczki, kask już niekoniecznie. Spotkaliśmy też kilka osób, które przeszły całość bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, sama pewniej czułam się jednak przypięta do stalowej linki, szczególnie że skały bywały mocno śliskie. Najfajniejszym fragmentem są dwa linowe mostki przerzucone ponad wąwozem. o zakończeniu części ferratowej, ambitni mogą zdobyć jeszcze najwyższy szczyt Luczańskiej Małej Fatry, czyli Veľką Lúkę (1476 m n.p.m.). Dołoży to około 1,5 – 2 godziny do spaceru. My poprzestaliśmy na odpoczynku przy piwie na Martinských Holiach i powoli zeszliśmy żółtym szlakiem do samochodu (około 2 godziny). Jeśli zamiast pieszego spaceru wolimy emocjonujący zjazd – na Martinských Holiach można też wypożyczyć terenowe kolobeżki. My zostawiliśmy tę przyjemność na kolejny raz 🙂

Nawiguj: https://goo.gl/maps/bTE9tP622acuLHs37

Dodała: Anna Bańczyk

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply