Góra Strękowa – Polskie Termopile

Posted by

Góra Strękowa położona jest na Podlasiu, nad doliną Narwi. Polodowcowe wzgórze o wysokości 126,9 m n.p.m. jest świetnym punktem widokowym oraz miejscem pamięci. Zachowały się tu resztki umocnień z II wojny światowej, a dokładnie z września 1939 roku. Miejsce to było doskonałym punktem obserwacyjnym i obronnym, dlatego też kiedy nadeszło zagrożenie wybuchu wojny rozpoczęto na wzgórzu budowę umocnień i punktu obrony. Gdy w 1939 zostaliśmy zaatakowani, punktem tym dowodził Kapitan Władysław Raginis. Utrzymał on pozycję do momentu wyczerpania się zapasów amunicji, a potem nie poddał się, tylko wysadził się się razem ze schronem w powietrze. Dziś ruiny tego schronu możemy zobaczyć na Górze Strękowej.

Miejsce to jest też świetnym punktem widokowym i biwakowym, ustawiono tu też niewielką wiatę turystyczną. Na szczyt można dojechać samochodem, a jako miejsce biwakowe Góra Strękowa jest już opisana na naszej grupie. Stojąc w najwyższym punkcie wzgórza możemy podziwiać panoramę doliny Narwi, która ciągnie się aż do połączenie rzeki z Biebrzą. Przy dobrej widoczności widać nawet miejscowości położone na drugim brzegu Biebrzy. W zależności od pory roku, z punktu widokowego możemy też podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, więc warto tu zostać na noc.

GPS: 53.212690, 22.490129

Nawiguj: https://goo.gl/maps/rvReTrHhk9TF6QHK8

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply