Jaskinia Piekło pod Skibami

Posted by

W Górach Świętokrzyskich, na zboczach Góry Żakowej w Paśmie Zelejowskim położona jest Jaskinia Piekło. Do jej wnętrza prowadzą cztery otwory, a łączna długość korytarzy wynosi 57 metrów, z czego główny korytarz liczy 20 m. Jaskinia od 1954 roku jest pomnikiem przyrody nieożywionej i leży na terenie rezerwatu Góra Żakowa.

Znajdziemy ją na wschód od Gałęzic, i doprowadzi nas tu niebieski szlak turystyczny prowadzący z Chęcin do Łagowa. Jaskinia jest dostępna dla zwiedzających, lecz nie znajdziemy w niej szaty naciekowej, zachowały się tu tylko śladowe fragmenty nacieków kalcytowych. Za to Jaskinia Piekło jest ostoją kilku gatunków nietoperzy. Jaskinia stanowi typową pustkę krasową powstałą w skałach wapiennych okresu dewońskiego. Nazwa miejsca pochodzi od legendy, według której ponoć wylatywały z jaskini diabły.

GPS: 50.83094, 20.43248

Nawiguj: https://goo.gl/maps/qUpEFFK2veG2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply