Jeziora Guadalhorce

Posted by

Embalse del Guadalhorce i Embalse del Guadalteba / Jeziora Guadalhorce

GPS 36.937410, -4.802646

Lokacja: Hiszpania, Andaluzja, El Chorro

Data pobytu: Listopad 2017

Niedaleko wejścia na słynny andaluzyjski szlak El Caminito del Rey możemy znaleźć kompleks urokliwych i niezatłoczonych jezior Guadalhorce. Jeziora na rzece o tej samej nazwie powstały sztucznie na początku XX wieku wskutek zbudowania na rzece potężnej tamy. Dziś służą za główny rezerwuar wodny dla prowincji Malaga, jak również za świetne miejsce na relaks, spacery, kąpiel, wędkowanie czy pływanie kajakiem lub łódką. Otoczone są gęstym piniowym lasem zza którego od czasu do czasu możemy dostrzec wysokie górskie ściany mekki hiszpańskich wspinaczy. W odległości mniejszej niż kilometr od siebie mamy dostępne trzy duże jeziora. Woda w nich jest krystalicznie czysta, ale trzeba pamiętać, że to jeziora powstałe z górskiej rzeki, temperatura wody jest więc znacząco niższa od pobliskiego morza. Nabrzeże jak i podłoże jest w znaczącej części kamieniste, a zejścia do wody często strome, więc jeśli chcemy się kąpać to buty do pływania są właściwie niezbędne. Pływanie kajakiem jak i łódką napędzaną ręcznie jest dozwolone, jednak trzeba mieć na uwadze że nie ma dostępnej drogi wodnej między dwoma północnymi jeziorami a jeziorem południowym, drogę blokuje tama, nie ma dostępnych żadnych śluz, kajak/łódkę trzeba więc przetransportować drogą lądową. Wszystkie jeziora są bardzo dobrze zarybione, największa populacja brzany i karpia, więc jest to bardzo dobry spot wędkarski (należy pamiętać że jakiekolwiek wędkarstwo, zarówno śródlądowe jak i morskie w Andaluzji wymaga wykupienia stosownego pozwolenia). Wokół jezior dostępnych jest też wiele szlaków turystycznych i spacerowych. O ile na pobliskie El Caminito del Rey właściwie zawsze uderzają dzikie tłumy to wokół jezior zazwyczaj towarzyszy nam cisza i spokój.

Dojazd do Jezior Guadalhorce nie jest trudny, z El Chorro jedziemy 10km drogą dojazdową w kierunku szlaku wejściowego na El Caminito del Rey (podążamy za drogowskazami, dojazd jest bardzo dobrze oznaczony), pierwsze jezioro będziemy mieć w zasadzie po lewej stronie przez całą druga połowę drogi. Problemem mogą być jednak miejsca parkingowe – żadnego dużego dedykowanego parkingu w okolicy nie ma, jedynie szutrowo-piaskowe szersze pobocza, jednak ze względu na bliskość Caminito miejsca mogą być pozajmowane. Alternatywnie można zostawić auto w El Chorro, z miasteczka, w którym o miejsce parkingowe nietrudno, co chwila jeżdżą tanie autobusy dowożące turystów pod szlak wejściowy na Caminito, my możemy natomiast zamiast iść za tłumem udać się nad jeziora po czym wrócić busem z powrotem do miasteczka. Koszt biletu na autobus w jedną stronę wynosi 1.5 EUR, w godzinach otwarcia szlaku turystycznego busy jeżdżą właściwie co chwilę (czekają na komplet miejsc, ale w praktyce oznacza to ze wyjeżdżają co 15-30 minut).

Nawiguj: https://goo.gl/maps/w1vDQgtQQ18fiAxHA

Dodał: Piotr Kielar

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply