Kamieniołom w Borównie

Posted by

Borówno, to pocysterska wieś, zamieszkana niegdyś przez tkaczy i wydobywców melafiru. położona jest na Dolnym Śląsku, w Sudetach, w Górach Kamiennych. Wydobycie melafiru rozpoczęto tu już w końcu XIX wieku, ale na większą skalę eksploatacja kamieniołomu ruszyła dopiero po II wojnie światowej. Tutejsze złoże oceniane jest na około 40 mln ton, a dzienne wydobycie wynosiło nawet 700 tys. ton. Obecnie nie prowadzi się tu wydobycia a wyrobisko jest zalane. Należy do Mineral Polska Sp. z o.o. – marki koncernu STRABAG SE.

Po zalaniu stało się malowniczym jeziorkiem i atrakcja dla miłośników tego typu miejsc. Najładniej prezentuje się z panoramą Sudetów z urwiska w pobliżu kapliczki w Borównie (gps: 50.770521, 16.094774). Melafir to skała magmowa pochodząca z paleozoiku. Występuje w kolorze szaro-fiołkowym, czerwono-brunatnym lub zielono-czarnym. Znajduje szerokie zastosowanie jako surowiec do produkcji kamienia łamanego zwykłego i granulowanego. W Polsce największe złoża tej skały występują na Dolnym Śląsku w Sudetach Środkowych.

GPS: 50.771858, 16.090631

Nawiguj: https://goo.gl/maps/cMBmr94kxUJPmgYd9

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply