Kościół Bożego Ciała we Wrocławiu

Posted by

Przy ulicy Świdnickiej 26 we Wrocławiu Joanici sprowadzeni na Śląsk w XII wieku już około 1320 roku wybudowali w tym miejscu kościół. Kilka lat później wzmiankowano, że był to kościół szpitalny. Jednak obecny kościół to budowla z XV wieku, która powstała w owym czasie przy murach miejskich Wrocławia, tuż obok głównego bastionu fortyfikacji. Położony przy dawnej Bramie Świdnickiej kościół też służył celom obronnym.

Przez wieki budowla była wielokrotnie przebudowywana i nie raz ucierpiała w czasie różnych wojen i konfliktów. Ostatnie zniszczenia miały tu miejsce podczas oblężenia Festung Breslau w 1945 roku. Kościół po II wojnie światowej dopiero w latach 1955-1962 doczekał się odbudowy. W 1977 r. wrocławski organmistrz Józef Cynar wybudował w kościele 36-głosowe organy. Z cenniejszego wyposażenia możemy tu podziwiać berło procesyjne z kościoła Wszystkich Świętych w Hodowicy obecnie na Ukrainie, rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego, dwa anioły z tabernakulum i relikwiarz.

Kościół jest w stylu gotyckim, ale w układzie bazylikowym z trzema nawami. Co ciekawe kościół nigdy nie miał wieży, co jest rzadko spotykane w budowlach gotyckich. Powodem tego było to, że Joanici kładli duży nacisk na śluby ubóstwa, w wieża kościelna w tym okresie była znakiem dominacji. Najwyższym więc elementem kościoła jest wysoka na 37 metrów fasada. Długość świątyni wynosi 39 m, a szerokość 25 m. Wysokość naw kościoła Bożego Ciała wynosi około 22 metrów.

GPS: 51.10499, 17.03165

Nawiguj: https://goo.gl/maps/CGebGch4jCwTmGw89

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply