Kościół Łaski w Miliczu

Posted by

Świątynia w Miliczu powstała jako kościół luterański. Jego budowa rozpoczęła się w 1709 roku a zakończyła w 1714 r. Przy budowie wzorowano się kościołem Pokoju w Świdnicy. Kościół wybudowano metodą szkieletową wypełnioną cegłą, która nosi miano muru pruskiego. Początkowo wieża kościoła miała wysokość 59 metrów, lecz skrócono ją w 1789, w obawie, że może się ona zawalić.

Wewnątrz możemy podziwiać piękne empory, typowe dla takich budowli, oraz 33 głosowe organy z 1887 roku, autorstwa Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. Najpiękniejszym elementem świątyni były odlane z brązu w 1720 roku żyrandole, oraz barokowa ambona z chrzcielnicą, niestety w 1955 roku elementy te zostały zabrane do katedry poznańskiej.

Jeszcze w styczniu 1945 roku odprawiano tu msze dla ewangelików, lecz zaraz po II wojnie światowej kościół został przejęty przez państwo i przekazany kościołowi rzymskokatolickiemu. Od tego czasu świątynia jest pw. św. Andrzeja Boboli i służy katolikom.

GPS: 51.527955, 17.272743

Nawiguj: https://goo.gl/maps/uLALiz85BhCBktHm8

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply